11.07.2018, 00:00

Nahradia dva nové zákony štyridsaťročný stavebný?

Nahradiť by ho mali dva moderné právne predpisy zákon o územnom plánovaní a zákon o výstavbe. Bližšie sa o tom dočítate v dnešných Hospodárskych novinách.

Nahradia dva nové zákony štyridsaťročný stavebný?
Zdroj: Jan Chvátal

Chceli ste stavať a stroskotali ste v niektorých prípadoch na paragrafoch stavebného zákona? Neboli ste sami. Ten súčasný, ktorý platí už 42 rokov, odborníci aj prax často kritizovali. Možno na jeseň sa dočká zmeny. Nahradiť by ho mali dva moderné právne predpisy zákon o územnom plánovaní a zákon o výstavbe.

Štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby Peter Ďurček by bol veľmi rád, keby sa medzirezortné pripomienkové konanie k obom návrhom začalo najneskôr v októbri 2018. „Jeden bez druhého nemôžu ísť do legislatívneho procesu, pretože každý z nich istým spôsobom mení a nahrádza existujúci stavebný zákon,“ vysvetlil. Podľa Slovenskej komory architektov boli práce na samotných návrhoch oboch zákonov i nadväzujúcich vykonávacích vyhlášok ukončené v kompletnom paragrafovom znení.

Rozdelenie zákona
„Problematike stavebného zákona, najmä z hľadiska jeho používateľov, či už ide o drobných stavebníkov alebo investorov a, prirodzene, architektov, územných plánovačov a ostatných profesií vo výstavbe, sa intenzívne venujeme v rôznych vlnách‘ najmenej od roku 2000,“ informuje Imrich Pleidel, predseda Slovenskej komory architektov.„Musím úprimne konštatovať, že aktuálny návrh ,balíka‘ zákonov o územnom plánovaní a výstavbe je oproti predchádzajúcim verziám najucelenejší a z odborného hľadiska určite najkval

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.