13.12.2018, 00:00

Ako sa posudzuje 13. a 14. plat

Ako sa posudzuje 13. a 14. plat
Zdroj: Wikipedia

Dovolenkové a vianočné platy sú od 1. mája tohto roka dôležitou novinkou v Zákonníku práce. Ich vyplácanie je pre firmy dobrovoľné. O realizácii v praxi hovorí Silvia Hallová zo spoločnosti Grant Thornton.

A.
Legislatívne sa pre tieto platy používajú dva oficiálne termíny. Po prvé ide o peňažné plnenie, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi za prácu pri príležitosti obdobia letných dovoleniek. To predstavuje 13. mzdu. Druhé je peňažné plnenie, ktoré môže zamestnávateľ vyplatiť zamestnancovi za prácu pri príležitosti vianočných sviatkov, a v tomto prípade ide o 14. plat.

B. V oboch situáciách ide o dobrovoľnú formu odmeny zamestnanca, a preto podmienky jej vyplatenia sú vecou dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Zamestnávateľ rozhoduje o tom, komu, za akých podmienok a v akej výške bude odmena vyplatená. Prípadne o tom môže rozhodnúť so zástupc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.