09.12.2019, 16:19

Ako fungujú 13. a 14. platy? Do 500 eur neplatia zamestnávatelia dane ani odvody

  • Dovolenkové a vianočné platy sú dôležitou súčasťou Zákonníka práce.
  • Ich vyplácanie je pre firmy dobrovoľné a v tomto roku už nemusí 13. plat dosahovať výšku priemerného mesačného zárobku. 
  • Ako môžu zamestnávatelia pri odmenách ušetriť, vysvetľuje Marcela Bošková, daňová poradkyňa a konateľka spoločnosti A&T solutions.
Ako fungujú 13.  a 14. platy? Do 500 eur neplatia zamestnávatelia dane ani odvody

Oslobodenie vianočných odmien od daní znamená pre zamestnávateľa ušetrené náklady a pre zamestnanca vyššiu čistú mzdu. Na to je však nutné splniť zložité byrokratické podmienky. 14. platy môžu byť oslobodené od odvodov a zdanenia do výšky 500 eur za každého zamestnanca. Samotná odmena musí byť aspoň vo výške priemernej mesačnej mzdy zamestnanca. 

Štyri základné podmienky
Pre daňové a odvodové zvýhodnenie vianočných odmien vo forme 14. platov je potreb

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.