27.12.2018, 00:00

Do karty môže po novom vstúpiť viac osôb

Do karty môže po novom vstúpiť viac osôb
Zdroj: Pixabay

Zmeny v kategorizácii liekov, doplnkové ordinančné hodiny zdarma, objednanie cez internet či vyššie platy zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach. Poztrite si, v čom sa zjednoduší práca lekárov a aké úľavy môžu očakávať pacienti v novom roku.

1. Rozbor liekov
Novela zákona o úhradách liekov začne platiť 1. januára 2019. Bez farmakoekonomického rozboru tak budú môcť vstúpiť do kategorizácie len lieky s prevahou 1:50 000 na ochorenie, nie na indikáciu lieku. Do kategorizácie vstúpi tiež prvý biosimilár so zníženou cenou o 25 percent. Ide o biosimilárne lieky, ktoré sú biologicky podobné aktuálne dostupným liekom.2. Poistenie pacientov
Zmena v zákone o poisťovníctve zabezpečí plný rozsah zdravotnej starostlivosti obetiam trestných činov obchodovania s ľuďmi aj v prípade, že tieto osby majú dlh na poistnom. Plnú zdravotnú starostlivosť dostanú aj poistenci poberajúci dôchodok zo systému Slovesnkej republiky s trvalým pobytom v inom členskom štáte. Zjednoduší sa predpisovanie pohľadávok cestou výkazu nedoplatkov pre všetkých účastníkov konania, čiže pre zdravotnú poisťovňu, platiteľa poistného a Úrad pre dahľad nad zdravotnou poisťovňou. V novom roku sa tiež upravia pravidlá pre odpisovanie pohľadávok zdravotnej poisťovne a všeobecné premlčacie lehoty pri predpisovaní poistného.

3. Doplnkové ordinačné hodiny
Od januára 2019 pacienti budú mať možnosť objednania prostredníctvom doplnkových ordinačných hodín. Ich zavedenie bude pre lekárov dobrovoľné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.