27.12.2018, 00:00

Do karty môže po novom vstúpiť viac osôb

Do karty môže po novom vstúpiť viac osôb
Zdroj: Pixabay

Zmeny v kategorizácii liekov, doplnkové ordinančné hodiny zdarma, objednanie cez internet či vyššie platy zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach. Poztrite si, v čom sa zjednoduší práca lekárov a aké úľavy môžu očakávať pacienti v novom roku.

1. Rozbor liekov
Novela zákona o úhradách liekov začne platiť 1. januára 2019. Bez farmakoekonomického rozboru tak budú môcť vstúpiť do kategorizácie len lieky s prevahou 1:50 000 na ochorenie, nie na indikáciu lieku. Do kategorizácie vstúpi tiež prvý biosimilár so zníženou cenou o 25 percent. Ide o biosimilárne lieky, ktoré sú biologicky podobné aktuálne dostupným liekom.2. Poistenie pacientov
Zmena v zákone o poisťovníctve zabezpečí plný rozsah zdravotnej starostlivosti obetiam trestných činov obchodovania s ľuďmi aj v prípade, že tieto osby majú dlh na poistnom. Plnú zdravotnú starostlivosť dostanú aj poistenci poberajúci dôchodok zo systému Slovesnkej republiky s trvalým pobytom v inom členskom štáte. Zjednoduší sa predpisovanie pohľadávok cestou výkazu nedoplatkov pre všetkých účastníkov konania, čiže pre zdravotnú poisťovňu, platiteľa poistného a Úrad pre dahľad nad zdravotnou poisťovňou. V novom roku sa tiež upravia pravidlá pre odpisovanie pohľadávok zdravotnej poisťovne a všeobecné premlčacie lehoty pri predpisovaní poistného.

3. Doplnkové ordinačné hodiny
Od januára 2019 pacienti budú mať možnosť objednania prostredníctvom doplnkových ordinačných hodín. Ich zavedenie bude pre lekárov dobrovoľné a v obmedzenom rozsahu tak, aby pre pacientov zostalo garantované bezplatné poskytovanie zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia. Rozsah doplnkových hodín nebude môcť presiahnuť 30 percent schválených ordinačných hodín v kalendárnom týždni. Počet ľudí vyšetrených počas nich nesmie prekročiť 30 percent z celkového počtu osôb vyšetrených v predchádzajúcom kalendárnom mesiaci. Doplnkové ordinačné hodiny môžu byť najskôr po 13. hodine a zdravotná starostlivosť musí byť poskytnutá najneskôr do 20 dní od objednania. Doplnkové hodiny sa netýkajú ambulantnej pohotovostnej služby ani zubno–lekárskej starostlivosti. Každý lekár musí mať jasne na viditeľnom mieste zverejnené, kedy má ordinačné a kedy doplnkové ordinačné hodiny spolu s platným cenníkom. Na doplnkové hodiny sa bude dať objednať len elektronicky a to z dôvodu, aby sa vedelo skontrolovať, či je dodržaný vyhradený čas na ne a či nie sú v praxi realizované na úkor klasických ordinačných hodín. Maximálny

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.