27.12.2018, 00:00

Do karty môže po novom vstúpiť viac osôb

Do karty môže po novom vstúpiť viac osôb
Zdroj: Pixabay

Zmeny v kategorizácii liekov, doplnkové ordinančné hodiny zdarma, objednanie cez internet či vyššie platy zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach. Poztrite si, v čom sa zjednoduší práca lekárov a aké úľavy môžu očakávať pacienti v novom roku.

1. Rozbor liekov
Novela zákona o úhradách liekov začne platiť 1. januára 2019. Bez farmakoekonomického rozboru tak budú môcť vstúpiť do kategorizácie len lieky s prevahou 1:50 000 na ochorenie, nie na indikáciu lieku. Do kategorizácie vstúpi tiež prvý biosimilár so zníženou cenou o 25 percent. Ide o biosimilárne lieky, ktoré sú biologicky podobné aktuálne dostupným liekom.2. Poistenie pacientov
Zmena v zákone o poisťovníctve zabezpečí plný rozsah zdravotnej starostlivosti obetiam trestných činov obchodovania s ľuďmi aj v prípade, že tieto osby majú dlh na poistnom. Plnú zdravotnú starostlivosť dostanú aj poistenci poberajúci dôchodok zo systému Slovesnkej republiky s trvalým pobytom v inom členskom štáte. Zjednoduší sa predpisovanie pohľadávok cestou výkazu nedoplatkov pre všetkých účastníkov konania, čiže pre zdravotnú poisťovňu, platiteľa poistného a Úrad pre dahľad nad zdravotnou poisťovňou. V novom roku sa tiež upravia pravidlá pre odpisovanie pohľadávok zdravotnej poisťovne a všeobecné premlčacie lehoty pri predpisovaní poistného.

3. Doplnkové ordinačné hodiny
Od januára 2019 pacienti budú mať možnosť objednania prostredníctvom doplnkových ordinačných hodín. Ich zavedenie bude pre lekárov dobrovoľné

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.