28.11.2019, 00:00

20 otázok o zmenách v katastri - Výmaz záložného práva? Do päť dní

20 otázok o zmenách v katastri - Výmaz záložného práva? Do päť dní

Ktoré termíny v katastri sa zmenili? Aké postupy dostali skrátenú lehotu alebo máte pri nich k dispozícii elektronickú verziu? O novinkách účinných od októbra, ale aj o ďalších zmenách podľa zákonov ovplyvňujúcich katastrálne úkony hovoria odborníci.

Odpovedá Mária Frindrichová, predsedníčka, Úrad geodézie, kartografie a katastra

Legislatívne zmeny

1. V októbri 2019 začali platiť tri novinky týkajúce sa katastra – ich účinnosť príslušné novely zákonov preniesli z vlaňajška do tohto roka. Ktoré to sú?

Spomínané novinky sú: možnosť podať návrh na vykonanie záznamu do katastra elektronickou cestou, ďalej je to skrátenie lehoty na vykonanie uvedeného záznamu a napokon je to spustenie aplikácie Zoznam stavieb.

Dodajme, že ak sa návrh na vykonanie záznamu do katastra urobí elektronicky, záznamové konanie sa skráti zo 60 na 30 dní od doručenia návrhu do e-schránky okresného úradu. Kratšia lehota sa však týka len konaní o zázname začatých po 30. septembri 2019, napríklad ak ide o zápis novej stavby do katastra. Pokiaľ ide o aplikáciu Zoznam stavieb, týka sa miest a obcí.

Tie musia prostredníctvom aplikácie ohlásiť všetky byty, bytovky a rodinné domy, ktoré sa skolaudovali po októbri 2019. Ohlásenie sa týka údajov o úžitkovej ploche rodinného domu, o podlahovej ploche bytu, o počte izieb a podlaží, o stavebnej konštrukcii a tiež o dátume kolaudácie.

Osobitne musia zaevidovať aj kolaudácie stavieb z rokov 2014 až september 2019, ale pri týchto starších rozhodnutiach sa lehota ich evidencie má naplniť až o rok, teda do októbra 2020.

2. Ceny stavieb

Je to už rok, ako sa v rámci katastra zaviedlo evidovanie cien nehnuteľnosti. Ako prebieha tento zber? Môže sa stať, že nejaká povinná osoba tieto údaje nepošle, resp. stalo sa to? Ako to kontrolujete a kto zodpovedá za správnosť uvedenej ceny?

Novela katastrálneho zákona zaviedla od 1. októbra 2018 evidenciu cien nehnuteľností. Od tohto dátumu sa tak umožnilo evidovať nielen ceny poľnohospodárskych a lesných pozemkov, ale aj ostatných nehnuteľností. Na túto právnu úpravu nadväzuje vykonávacia vyhláška.

Náš úrad zároveň na zjednotenie postupov katastrálnych odborov pri evidovaní ceny nehnuteľnosti vydal usmernenie, ktoré má pre ne slúžiť ako pomôcka a obsahuje prípady, ktoré sa môžu v aplikačnej praxi vyskytnúť a zároveň bližšie upravuje, pri ktorých nehnuteľnostiach sa cena zapisuje, spôsob a princípy jej zápisu, ako aj príklady zápisu údaja o cene.

Platí napríklad, že pokiaľ je predmetom zmluvy alebo verejnej listiny viac pozemkov a cena nie je vyčíslená

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.