18.03.2019, 00:00

Vypĺňame daňové priznanie zamestnanca i dohodárov

Ak máte skombinované viaceré zamestnania, prípadne aj bočný príjem, a nepožiadali ste v robote o ročné zúčtovanie dane, musíte si podať priznanie sami. Použijete na to tlačivo pre fyzické osoby typ A, ktoré je určené pre zamestnancov s príjmami zo závislej činnosti. Vzorový príklad zostavila a vyplnila daňová poradkyňa Marcela Bošková z A&T solutions.

Vypĺňame daňové priznanie zamestnanca i dohodárov
Zdroj: TASR/R. Stoklasa

Príklad z praxe
Jozef Novák bol celý minulý rok zamestnanec s hrubým príjmom 1 000 eur mesačne s pracovnou zmluvou na dobu neurčitú. V letných mesiacoch si privyrábal na dohodu o mimopracovnej činnosti u iného zamestnávateľa, kde zarobil 600 eur v hrubom. Zároveň príležitostne prenajímal svoju chatu v horách, z čoho mal ročný príjem z prenájmu 480 eur. Má manželku a dvojročné dieťa. Daňový bonus si uplatňuje on ako manžel. Manželka je na rodičovskej dovolenke, stará sa o ich syna, ale má aj živnosť, z ktorej mala príjmy v sume 500 eur a zaplatila poistné 120 eur. V roku 2018 boli manželia dvakrát na dovolenke – v lete pobudli vo wellness hoteli a koncom roka v kúpeľoch ako samoplatitelia. Za pobytové balíčky zaplatili 350 eur (wellness hotel) a 250 eur (kúpele). Pobyty boli v oboch prípadoch kalkulované pre dve dospelé osoby, ich dvojročný syn mal pobyty bezplatne. V kúpeľoch si nad rámec balíčka priplatili plávanie, za ktoré zaplatili sumu päť eur na osobu.


Zamestnanec Jozef Novák si urobí daňové priznanie za rok 2018 sám.

Pozor!
Keďže tento daňovník nepodniká, nemusí podávať priznanie elektronicky, môže ho vypísať v papierovej podobe.Ako to vyriešiť
Jozef Novák mal ročné príjmy z prenájmu do výšky 500 eur. Vzhľadom na sumu ide o oslobodené príjmy, ktoré sa v daňovom priznaní vôbec neuvádzajú. Okrem toho mal príjmy od dvoch zamestnávateľov, a preto môže podať daňové priznanie typu A.

Ako zamestnanec požiada svojich zamestnávateľov, aby mu vydali potvrdenia o zdaniteľných príjmoch za rok 2018. Na ich základe vyplní daňové priznanie.


Čo si môže uplatniť za rok 2018 ako nezdaniteľné časti základu dane:
1. nezdaniteľnú časť sám na seba


2. nezdaniteľnú časť na manželku, keďže s ním počas roka 2018 žila v spoločnej domácnosti a zároveň sa stará o vyživované maloleté dieťa


3. nezdaniteľnú časť súvisiacu s kúpeľnou starostlivosťou


Čo si nemôže uplatniť za rok 2018 ako nezdaniteľnú časť základu dane:
– svoj pobyt vo wellness hoteli, nezdaniteľná časť je totiž nadviazaná výhradne na výdavky súvisiace s kúpeľnou starostlivosťou

Prílohy a spôsob p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Dane 2020

Získajte komplexné daňové poradenstvo priamo do schránky k pravidelnému vydaniu Hospodárskych novín. 57 tém spísaných expertmi, 6 praktických brožúr a návod, ako vyplniť 2 daňové tlačivá na rok 2020.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.