Bývalý privatizér Vladimír Poór sa s najväčšou pravdepobnosťou pred súd - pre podozrenie z tunelovania Nafty Gbely - nepostaví. Vyšetrovanie jednej z najznámejších ponovembrových káuz prokuratúra zastavila. "Skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci," potvrdila pre HN hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová.
Podľa obžaloby mal Poór prostredníctvom svojej akciovky Arad uzavrieť so spoločnosťou Nafta Gbely (tú sprivatizoval v roku 1996 cez akciovku Druhá obchodná) v roku 1998 fiktívne zmluvy o sprostredkovaní služieb, z Nafty malo takto "odtiecť" 300 miliónov Sk. Prípad má rozsiahlu históriu, pričom vyšetrovatelia sa ním zaoberajú už od roku 1999. Napriek tomu, že Poóra obžalovali ešte v roku 2003, súd vrátil prípad vyšetrovateľovi na doplnenie. Rozhodnutie o zastavení trestného stíhania ešte nie je právoplatné, jednotlivé strany majú možnosť podať sťažnosť. "Momentálne sa doručuje uznesenie obvinenému, jeho advokátom a poškodeným," poznamenala Husárová. K verdiktu prokuratúry sa nám odmietol vyjadriť niekdajší Poórov advokát Milan Ružbársky. "Od leta ho už nezastupujem a bol som zaviazaný k mlčanlivosti," reagoval pre HN.
Na začiatku vyšetrovania kauzy Nafta Gbely šéfoval slovenským vyšetrovateľom Jaroslav Ivor, ktorý sa už nechce k celému prípadu vyjadrovať. "Bolo to už dávno, veci sa už medzičasom zmenili." So samotným Poórom sa nám spojiť nepodarilo.
Zabudnite na Soboňu
Rovnako sa v týchto dňoch skončila aj ďalšia kauza z obdobia Mečiarovej vlády. Krajská prokuratúra v Trnave zastavila trestné stíhanie poslanca NR SR za ĽS- HZDS Viliama Soboňu. Ten bol obvinený z podvodu a zneužívania informácií v obchodnom styku pri privatizácii Kúpeľov Sliač a Kováčová cez spoločnosť Corvas za 151 miliónov Sk. Majetok kúpeľov za 12 miliónov Sk mal navyše podvodne previesť na novovznikajúce kasíno. Soboňa mal mať navyše aj nezákonný profit z prenájmu sliačskych kúpeľov. "V prvom prípade sa nepodarilo preukázať, že skutok spáchal obvinený, v ďalších dvoch sa dospelo k záveru, že skutok nie je trestným činom," vysvetľuje Husárová. Podľa Soboňu sa ukázalo, že prípad bol vykonštruovaný. FNM sa podľa neho chcel takto dostať k majetku, o ktorý sa s Corvasom naďalej súdi. "Preukázalo sa, že som nepostupoval protizákonne a nedošlo ani k tunelovaniu."
"Tunel" či čistý prevod?
S dôkazmi je podľa všetkého problém aj v ďalšej kauze - údajné tunelovanie DMD Holding. Aj preto generálny prokurátor Dobroslav Trnka vlani vrátil vec na došetrenie a neakceptoval návrh na zbavenie imunity štvorice poslancov Milana Reháka, Milana Cagalu, Jána Mikuša z ĽS-HZDS a nezávislého Igora Pinkavu. V akom stave je kauza dnes? "Vyšetrovanie prebieha pod dozorom prokurátora, ktorého pokyny vyšetrovateľ plní podľa zákona," hovorí Jana Pôbišová z Ministerstva vnútra SR. V druhej polovici 90. rokov pôsobili vo vedení FNM a boli členmi Dozornej rady DMD. Podľa polície vedenie holdingu protizákonne presunulo najmenej sedem miliárd korún do súkromných rúk. Poslanci podozrenia odmietajú. Cagala pre HN vyhlásil, že nedošlo k žiadnemu tunelovaniu. "Celé stíhanie nemá opodstatnenie. Peniaze išli zo štátneho podniku na podnik ministerstva hospodárstva a nie niekam mimo."
Martinka sa sťažuje
Otvorený je stále osud kauzy bývalého privatizéra piešťanských kúpeľov Karola Martinku. Toho ešte v roku 1999 vyšetrovateľ obvinil z podvodu za viac ako 600 miliónov Sk. "Prokurátor v súčasnosti nemôže robiť vo veci žiadne úkony," upozornila Husárová. Martinka sa totiž obrátil na Ústavný súd. Sťažuje sa, že jeho prípad sa rieši príliš dlho. Ústavný súd si vyžiadal spis, rozhodnúť by mal až o niekoľko týždňov. Martinkova sťažnosť však podľa Husárovej nebude mať žiadny vplyv na definitívne rozhodnutie prokurátora, či podá alebo nepodá obžalobu. "Vyšetrovateľ prokurátorovi navrhol obžalovať sedem osôb z podvodu," spresnila Pôbišová. Obžalobe už Martinka, ktorý žije v Rakúsku, raz čelil - ešte v roku 2000. No súd vzápätí vrátil prípad prokurátorovi na došetrenie pre chybu vo vyšetrovaní. Martinka obvinenia v plnom rozsahu odmieta.
Kto je Vladimír Poór
Podľa informatívneho výpisu Obchodného registra SR meno Vladimíra Poóra figuruje zhruba v 20 spoločnostiach Slovenska. Rôzne akciovky či eseročky sú zamerané na polygrafické, farmaceutické, hotelierske či pohostinské služby až po oblasť železničnej dopravy. Poór je predsedom Predstavenstva Železničnej obchodnej spoločnosti Trnava, figuruje v Dozornej rade Železničných opravovní a strojární Zvolen, ale aj v spoločnosti G. V. Pharma Hlohovec. V médiách ho označujú za "mecenáša" trnavského futbalu, kde je členom Dozornej rady FC Spartak Trnava. Pôsobil aj v politike. Bol predsedom krajskej organizácie HZDS v Trnave. Krátky čas vlastnil aj súkromnú televíziu VTV, ktorú - krátko pred zánikom - stihol predať podnikateľovi Ladislavovi Milkovi za 338-tisíc korún. Podľa medializovaných údajov po televízii zostal 1-, 3-miliardový dlh.
Kauzy politikov, ktoré už boli zastavené:
- Predaj bytov FNM: Prokuratúra vo februári 2005 zastavila trestné stíhanie bývalých funkcionárov FNM - medzi nimi boli aj poslanci Rehák a Pinkava. Dôvod? Skutok nie je trestným činom.
- Ľahké motorové vlaky: Prokurátor začiatkom februára 2005 zastavil trestné stíhanie exministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozefa Macejka (SDKÚ) a spol. s tým, že sa nedopustili trestného činu.
- Skupinka: Vyšetrovateľ v marci 2004 odmietol začať trestné stíhanie, nebol vraj na to dôvod. Prokuratúra sa s tým stotožnila. Premiér Mikuláš Dzurinda tvrdil, že na Slovensku pôsobí "skupinka", ktorá škodí štátu.
- Kauzy predsedu ANO Pavla Ruska: V šiestich z piatich prípadov údajného vydierania a hrubého nátlaku (na podnikateľa Františka Mojžiša, resp. šéfa elektrární Miroslava Rapšíka) už bolo stíhanie zastavené. Preveruje sa už len jeden - Rusko mal údajne prinútiť Mojžiša podpísať fiktívnu sprostredkovateľskú zmluvu s firmou, ktorá sídli na Cypre. Naše orgány požiadali o právnu pomoc cyperskú stranu, stále však nedostali odpoveď.
- Kauzy bývalého riaditeľa SIS a poslanca Ivana Lexu: Súdy a prokuratúra ho oslobodili vo väčšine jeho káuz. Aktuálne tak ostávajú už iba dva prípady: Triptych (voči sankcii pol milióna korún sa odvolal na krajský súd) a vražda Róberta Remiáša (stále prebieha vyšetrovanie).