Finančnú úsporu, zníženie počtu pracovníkov a zefektívnenie činností by mali priniesť výsledky auditu v štruktúrach ministerstva obrany, ktoré chce rezort zaviesť do praxe ešte do konca tohto roka.
"Celková transformačná zmena bude pre mnohých znamenať koniec socialistických pravidiel a nástup trhových a transparentných pravidiel," povedal dnes pred novinármi minister obrany Juraj Liška. Zmeny na samotnom ministerstve a Generálnom štábe (GŠ) Ozbrojených síl spôsobia odchod 210 ľudí - civilov aj vojakov, čím by sa malo ročne ušetriť 90 miliónov korún. Počet miest sa tak zredukuje zo súčasných približne 2400 obsadených na 2200. Namiesto šiestich sekcií v rezorte zostanú len štyri. Nový systém okrem toho podľa Lišku odstráni duplicity medzi ministerstvom a GŠ, prinesie zlúčenie príbuzných procesov na jednom mieste a zavedie nové ekonomické pravidlá. Minister vysvetlil, že základom bol princíp, podľa ktorého je ministerstvo zodpovedné za formulovanie a zavádzanie bezpečnostno-obrannej politiky a poslaním GŠ je jej samotná realizácia.
Transformácia sa však dotkne aj ďalších zložiek. Od budúceho roka by sa mali štyri zbrojárske podniky - Vojenský opravárenský podnik Nováky, Vojenský opravárenský podnik Trenčín, Letecké opravovne Trenčín a Letecké opravovne Banská Bystrica zmeniť na akciové spoločnosti. Ďalšie tri štátne podniky - Vojenské stavby Bratislava, Vojenský opravárenský podnik Prešov a Vojenský opravárenský podnik Moldava nad Bodvou sa budú privatizovať, keďže ich služby armáda už nepotrebuje.
V oblasti školstva už vznikla Akadémia obrany a Akadémia ozbrojených síl, Stredné odborné učilište leteckých opravovní v Trenčíne sa prevedie na Krajský školský úrad v Trenčíne. Vojenský kultúrny súbor Jánošík sa zmení na neziskovú organizáciu. Vojenské zdravotnícke zariadenia a kúpele sa pretransformujú z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti. Na akciovku prejde aj bytová agentúra. Podobná zmena na akciovú spoločnosť čaká aj tri vedecko-technické ústavy, ktoré sa najprv zlúčia do jednej organizácie, ako i vojenské zotavovne a hotely.
Zmenami sleduje rezort podľa Lišku zníženie finančných požiadaviek týchto podnikov a organizácií na krytie ich nákladov. "Transformáciou na ministerstve obrany šetríme štyri až osem percent z nákladov, ktoré sme mali v súčasnosti na štátne podniky, rozpočtové a príspevkové organizácie s tým, že tie náklady sa v súčasnosti pohybovali naozaj v miliardách korún, a tie úspory budú v stámiliónoch v tomto prípade," povedal vedúci oddelenia zriaďovateľských a zakladateľských činností ministerstva Mário Körmendy.
Plánované zmeny pokladá Liška za najdôležitejšie, aké sa kedy na ministerstve uskutočnili. "Ideme robiť to, čo robiť máme, a budeme sa zbavovať toho, čo nám nepatrí," uviedol minister. Rezort sa podľa neho sústredí predovšetkým na obranu územia, medzinárodný krízový manažment a mimoriadne udalosti, ako sú prírodné katastrofy.
"Vojaci, pokiaľ mám správne informácie, pokiaľ mi hovoria pravdu, tak počnúc náčelníkom GŠ to vnímajú veľmi pozitívne, vždy sa snažíme tieto záležitosti s nimi konzultovať, vysvetľovať," konštatoval Liška.
Rezort zaplatil za audit, ktorý uskutočnila spoločnosť S&K Management Systems, do 10 miliónov korún. Kľúčom k riešeniu bolo podľa Pavla Boroša z S&K Management Systems to, že ministerstvo uznalo ozbrojené sily ako organizáciu vo vnútri rezortu. "Predtým to tak nebolo, boli veľké snahy urobiť tzv. integrované ministerstvo, kde GŠ mohol byť v jednom prípade integrovaný až ako sekcia ministerstva, čo je samozrejme extrém. Ale sú také prípady aj vo svete. V druhom prípade by mohli byť ozbrojené sily ako samostatná právnická osoba," vysvetlil Boroš.
StoryEditor
Ministerstvo obrany chce do konca roka zaviesť do praxe výsledky auditu
"Celková transformačná zmena bude pre mnohých znamenať koniec socialistických pravidiel a nástup trhových a transparentných pravidiel," povedal dnes pred novinármi minister obrany Juraj Liška. Zmeny na samotnom ministerstve a GŠ Ozbrojených síl spôsobia odchod 210 ľudí - civilov aj vojakov, čím by sa malo ročne ušetriť 90 miliónov korún.