Zrušenie Špeciálneho súdu, ktorý práve pracuje na megakauzách typu krach nebánk BMG Invest a Horizont Slovakia, tunelovanie Devín Banky či korupčný prípad račianskeho starostu Pavla Bielika, sa stáva čoraz reálnejšie. Na svete je už dokonca aj paragrafový scenár, podľa ktorého Úrad špeciálnej prokuratúry a Špeciálny súd zaniknú od budúceho roka.
Lipšic má dôkaz
Text návrhu včera verejnosti ukázal exminister spravodlivosti a poslanec NR SR Daniel Lipšic (KDH). Ten tvrdí, že ho získal z prostredia rezortu spravodlivosti, ktorý vedie vedie Štefan Harabin (nominant ĽS-HZDS). "Je to ďalší významný dôkaz, že táto vláda je mafia friendly," vyhlásil Lipšic.
Kauzy, v ktorých bola obžaloba na súd podaná po prvom januári 2006, by sa mali podľa návrhu presunúť na okresné súdy. "Je tu vážna hrozba, že vypršia zákonné lehoty a obžalovaní sa dostanú na slobodu," upozorňuje Gábor Gál z SMK. Lipšic navyše pripomína, že všeobecné súdy v troch závažných prípadoch z podsvetia (pápayovci, Volodimir J., kolárikovci) nevedeli rozhodnúť "adekvátne včas a spravodlivo".
Ministrov protiútok
Harabinova reakcia nenechala na seba dlho čakať. "Nebudem vťahovať justíciu do pokračujúceho vnútrostraníckeho boja o kreslo predsedu KDH," reagoval pre HN. Jeho ministerstvo však zámer zrušiť Špeciálny súd a Úrad špeciálnej prokuratúry pripustilo - považuje to za jednu z riešení. "Pripravujeme návrhy pre všetky možnosti," tvrdí hovorca rezortu Michal Jurči.
Lipšic však tvrdí, že už je rozhodnuté. "Ministerstvo hrá len také tance, a má jasný záujem zrušiť tieto inštitúcie." Exminister dodal, že v slušnom štáte sa má podsvetie krokov vlády báť, a nie sa im tešiť. "Ak Ficova vláda zruší Špeciálny súd, čo myslíte, budú sa obžalovaný Majský a Fruni báť, alebo tešiť?" Šéf ohrozeného súdu Igor Králik upozorňuje, že ich zrušenie by bolo krokom späť. "Opäť sa tak otvoria dvere korupcii a organizovanému zločinu." Na špeciálnej prokuratúre zatiaľ o ničom nevedeli. "Nemôžem sa vyjadriť, lebo som o tom nevedel a nevidel som ani paragrafové znenie," povedal HN jej šéf Dušan Kováčik. Zachovanie špeciálnych inštitúcií je podľa Lipšica nevyhnutné, aby ani vplyvní a bohatí ľudia nemohli stáť nad zákonom a vybaviť si beztrestnosť. "V justícii sú mnohí čestní sudcovia a prokurátori, ale aj takí, ktorí by talár nemali nosiť."
Úvahy rezortu kritizujú aj mimovládne organizácie. Prezidentka Transparency International Slovensko Emília Sičáková-Beblavá zdôraznila, že nová vláda zatiaľ nepredostrela nič seriózne v boji proti korupcii. "Chcú však zrušiť to, čo sa ukazuje ako potrebné a nenavrhujú nič lepšie." Proti zrušeniu oboch inštitúcií je aj bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS). "Majú svoje opodstatnenie, čo aj preukázali." Špeciálny súd funguje len od júna minulého roka, v agende má korupčné aféry, kauzy organizovaného zločinu či trestnú činnosť politikov.
StoryEditor
Zrušenie Špeciálneho súdu je už na papieri
Zrušenie Špeciálneho súdu, ktorý práve pracuje na megakauzách typu krach nebánk BMG Invest a Horizont Slovakia, tunelovanie Devín Banky či korupčný prípad račianskeho starostu Pavla Bielika, sa stáva čoraz reálnejšie.