StoryEditor

Pentagón odmieta zatvoriť Guantánamo a ospravedlniť sa za aféru s Koránom

07.06.2005, 10:02
Autor:
TASRTASR
Americké ministerstvo obrany dnes odmietlo výzvy na zatvorenie väznice pre cudzincov podozrivých z terorizmu, ktorá sa nachádza na americkej vojenskej základni Guantánamo na Kube. Súčasne sa odmietlo ospravedlniť za päť prípadov znesvätenia Koránu tamojšími americkými väzenskými dozorcami.

Americké ministerstvo obrany dnes odmietlo výzvy na zatvorenie väznice pre cudzincov podozrivých z terorizmu, ktorá sa nachádza na americkej vojenskej základni Guantánamo na Kube. Súčasne sa odmietlo ospravedlniť za päť prípadov znesvätenia Koránu tamojšími americkými väzenskými dozorcami.
Ako ukázalo interné vyšetrovanie, strážnici po posvätnej knihe moslimov šliapali, pošpinili ho močom a napísali naň obscénny výraz. Americké južné veliteľstvo zodpovedné aj za Guantánamo minulý piatok informovalo, že jeden z dozorcov opustil svoj post a vymočil sa tak, že moč podľa jedného z väzňov "zasiahol jeho a jeho Korán". Ako sa uvádza v správe, väzeň dostal novú uniformu a Korán, zatiaľ čo dozorcu preradili na iné miesto, kde nie je v kontakte s väzňami. Správa takisto opisuje prípad, keď dozorcovia do Koránu kopali alebo keď sa na jeho obale objavil napísaný obscénny výraz.
Hovorca Pentagónu Bryan Whitman dnes oznámil, že Spojené štáty neuvažujú o zatvorení väznice na Guantáname, ako to v nedeľu žiadal demokratický senátor Joseph Biden zo štátu Delaware. Američania väznicu na Kube otvorili v januári 2002 a v súčasnosti v nej väznia 501 Neameričanov podozrivých z terorizmu a dolapených väčšinou na území Afganistanu.
Biden označil Guantánamo a ďalšie americké väzenské zariadenia za najlepší existujúci nástroj propagandy na verbovanie teroristov z celého sveta. Vyzval na zavretie Guantánama a prepustenie tých väzňov, ktorých nemá zmysel ďalej zadržiavať. V ostatných prípadoch navrhol prevoz do iného zariadenia.
Whitman mu však dnes oponoval, že mnohí z väzňov sú "veľmi, veľmi, veľmi nebezpeční ľudia", ...ktorí nechcú zaútočiť len na Američanov, ale aj na americké ciele v zahraničí, "na našich priateľov a spojencov". Vyjadril presvedčenie, že väzeni prepustení na Bidenov návrh "by sa vrátili na bojiská vojny s terorizmom".
Napriek naliehaniu novinárov hovorca odmietol vyjadriť poľutovanie nad znesvätením Koránu, ktoré bolo dokázané v spomínaných piatich prípadoch, uviedol len, že každé porušenie nariadení alebo procedúr personálom je poľutovaniahodné. Upresnil, že väčšina zamestnancov uznáva kultúrne i náboženské hodnoty.
Podmienky zadržiavania väzňov na Guantáname nekritizujú len demokratickí senátori, ale aj ľudskoprávni aktivisti, ktorí USA obviňujú z mučenia zajatcov. Organizácia Amnesty International ostrovnú základňu slúžiacu ako väzenie dokonca označila za gulag našich čias. USA však tvrdia, že väzni majú všetky práva, aké im prináležia podľa ženevských konvencií.
Informáciu o prípadoch znesväcovania Koránu zverejnil v polovici mája americký magazín Newsweek. Viaceré moslimské krajiny vzápätí zachvátili protestné demonštrácie, na ktorých moslimovia žiadali ospravedlnenie USA. Aj keď neskôr Newsweek pripustil, že jeho informácie sa zakladali na nedôveryhodnom zdroji, moslimovia tomu neuverili a vyhlásili, že magazín svoju správu spochybnil na nátlak americkej vlády. Nepokoje v moslimskom svete si medzičasom vyžiadali desiatky zranených a dokonca aj obete na životoch. Okrem toho opäť viedli k naštrbeniu povesti USA.

01 - Modified: 2003-01-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: SB zmrazila Venezuele úver
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. december 2024 13:51