StoryEditor

Valentovič narazil na koalíciu

28.02.2007, 23:00
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič (nominant Smeru-SD) má problém s SNS a ĽS-HZDS. Nepozdáva sa im zámer prepoistiť najširšiu skupinu ľudí do štátnych poisťovní.
V článku je graf

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič (nominant Smeru-SD) má problém s SNS a ĽS-HZDS. Nepozdáva sa im zámer prepoistiť najširšiu skupinu ľudí do štátnych poisťovní. Dve menšie vládne strany avizujú - návrh neprejde cez parlament bez komplikácií. Na najbližšom zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru plánujú na túto tému s ministrom hovoriť. K novele zákona o zdravotnom poistení z dielne rezortu zdravotníctva sa včera skončilo pripomienkové konanie.
Okrem opozície majú najtvrdšie výhrady práve ľudovci. Druhý muž ĽS- HZDS Milan Urbáni považuje Valentovičov návrh za zásah do slobodného rozhododovania sa poistencov. Povinnosť poistiť sa v štátnej poisťovni si vie predstaviť len v prípade vojakov, či policajtov. Návrh ministerstva pritom počíta s tým, že sa prepoistia všetci poistenci štátu - deti, dôchodcovia, invalidi, nezamestnaní či štátni zamestnanci - zhruba tri milióny ľudí.
Valentovič tvrdí, že iba tak sa dá garantovať lepšia zdravotná starostlivosť pre najrizikovejšie skupiny obyvateľstva. Poslancovi SNS Štefanovi Zelníkovi sa zase nepozdáva spôsob prestupov. Chce, aby mu minister vysvetlil, ako sa bude postupovať v prípade nezamestnaného, ktorý si po prechode do štátnej poisťovne nájde prácu alebo ak niekto bude prepustený z Policajného zboru a prestane byť poistencom štátu. "Ide predsa o to, aby štát zabezpečil najnižšiu administratívnu záťaž."

Valentovič narazil na koalíciu
S vynucovaním prepoistiť sa do štátnych poisťovní má problém aj opozícia. Podpredsedníčka zdravotníckeho výboru Mária Sabolová (KDH) dokonca hovorí o prvkoch protiústavnosti. "Nie je možné určiť istej skupine ľudí, kde sa má poistiť, pokiaľ tu máme systém viacerých poisťovní."
Ministrov návrh vyvolal aj tvrdý odpor verejnosti. Na ministerstvo zdravotníctva v posledný deň pripomienkového konania dorazila tzv. hromadná pripomienka - iniciátori tvrdia, že ju podpísalo viac ako 2-tisíc ľudí. Nechýba podpis exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, manželka nebohého komika Júliusa Satinského Viera, či spomínaná poslankyňa Sabolová. Žiadajú, aby boli diskriminačné prvky zo zákona vypustené. Valentovič však tvrdí, že pripomienku podpísalo iba 146 ľudí. V takom prípade by nebola akceptovateľná, keďže minimálny počet je 500 podpisov.
Zásadné pripomienky zaslalo ministerstvu aj Združenie zdravotných poisťovní - to tvrdí, že odňatím slobodnej voľby zdravotnej poisťovne sa poruší Ústava SR. Prezident združenia Igor Dorčák tvrdí, že pokiaľ dôjde k schváleniu navrhovaných zmien, vláda vystavuje Slovensko riziku podávania žalôb až za niekoľko desiatok miliárd korún.

ĽS- HZDS verzus koalícia:
- v novom Zákonníku práce chcú bojovať za zachovanie nadčasov 250 hodín ročne, nepáči sa im ani neprimeraný zásah odborov na riadení firiem
- v rámci daňových zákonov presadili zachovanie 2-percentnej asignačnej dane
- na čele s ministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom chceli dosiahnuť zrušenie Špeciálneho súdu
- pôvodne nesúhlasili so zákonom o tripartite, podľa ktorého by kolektívne zmluvy vyššieho stupňa platili aj pre podniky, no neskôr ustúpili
- nevidia dôvody pre úpravu druhého dôchodkového piliera sprísnením ochrany vložených peňazí

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
13. jún 2025 02:37