StoryEditor

Klienti asi dočasne stratia výhody

19.09.2003, 00:00

Klienti doplnkových dôchodkových poisťovní v budúcom roku pravdepodobne zostanú mimo hry. Vzhľadom na posun začiatku októbrovej schôdze parlamentu totiž hrozí, že sa nestihne prerokovať zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení tak, aby platil už od nasledujúceho roka. Klienti preto dočasne zostanú bez 18-percentnej štátnej prémie zo zaplatených príspevkov, ktorú im návrh ponúka.
Prémia má byť jedinou podporou dobrovoľného sporenia na dôchodok v treťom pilieri a náhradou za to, že klienti doplnkových dôchodkových poisťovní prídu po spustení daňovej reformy od 1. januára o všetky doterajšie daňové výhody.
Existuje však ešte možnosť urobiť dočasné daňové úľavy v návrhu zákona o dani z príjmov, ktorý už prešiel v parlamente prvým čítaním. Pozmeňovanie návrhy už nemôže dať ministerstvo financií, ale iba poslanci. "Ak sa na základe poslaneckého návrhu nezmenení vládny návrh zákona o dani z príjmov, tak od 1. januára zostanú klienti DDP bez akýchkoľvek výhod," uviedol štátny tajomník ministerstva práce Michal Horváth. Doplnkové dôchodkové poisťovne si to uvedomujú, preto už začali v parlamente lobovať. Asociácia chce vybojovať pre klientov, aby nemuseli platiť zákonné odvody z príspevkov, ktoré za nich do DDP zaplatí zamestnávateľ. Usiluje sa aj o odklad daňovej povinnosti z týchto príspevkov až na obdobie, keď bude klient čerpať dôchodok, a nie hneď v nasledujúcom daňovom období po zaplatení príspevku. "Komunikujeme s poslaneckými klubmi a som presvedčený, že sa nám podarí nájsť kompromis," povedal riaditeľ doplnkovej dôchodkovej poisťovne Tatry-Sympatia a člen prezídia Asociácie DDP Michal Němec.
Rezort financií trvá na čo najspravodlivejšom zdaňovaní bez výnimiek a je aj proti zvýhodňovaniu klientov DDP, hoci len dočasnému. "Takúto zmenu by som neodporúčal, je to však vec politického rozhodnutia," povedal generálny riaditeľ daňovej a colnej sekcie na ministerstve financií Branislav Ďurajka.
Na Slovensku je v štyroch doplnkových dôchodkových poisťovniach s majetkom zhruba desať miliárd korún vyše pol milióna klientov.
Zamestnanci, ktorí v súčasnosti platia odvody do DDP, si môžu podľa platného zákona o dani z príjmov odpočítať zo základu najviac desať percent z hrubej mzdy, maximálne však 24-tisíc ročne. Zamestnávateľom zákon umožňuje pripočítať si k nákladom tri percenta z objemu miezd zamestnancov poistených v DDP. Pri rizikovej a ťažkej práci až šesť percent.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
02. jún 2023 22:01