StoryEditor

Výhodná práca za hranicou

18.07.2005, 00:00
Cez južnú hranicu Slovenska denne prúdia za zamestnaním do Maďarskej republiky tisícky ľudí. Pracovná vlna má vrchol na západe a smerom na východ postupne slabne. Aj v Tornali nasadajú každé ráno po piatej hodine do autobusov desiatky žien. Smerujú do 15 kilometrov vzdialeného maďarského Putnoku.
Cez južnú hranicu Slovenska denne prúdia za zamestnaním do Maďarskej republiky tisícky ľudí. Pracovná vlna má vrchol na západe a smerom na východ postupne slabne. Aj v Tornali nasadajú každé ráno po piatej hodine do autobusov desiatky žien. Smerujú do 15 kilometrov vzdialeného maďarského Putnoku. V závode firmy Air Flight, ktorý šije pre koncern Benetton, pracujú ako krajčírky. Väčšinou za niečo o málo viac ako minimálnu mzdu. Aj tak však zarobia okolo 10-tisíc korún mesačne. Mnohé z nich sú rady, že vôbec nejakú prácu zohnali. V regióne je dlhodobo takmer 30-percentná nezamestnanosť. Žena z obce v Rimavskosobotskom okrese je jednou z nich. Neprekáža jej, že denne musí precestovať takmer 60 kilometrov. Niekoľko rokov nemala zamestnanie a teraz sa práci v Putnoku teší. Podobne sú na tom stovky obyvateľov prihraničných oblastí južnej časti stredného a východného Slovenska. Ak majú príležitosť, pracujú hneď za hranicou. Mnohí cestujú až do Budapešti či iných veľkých miest. Odchádzajú z domova na týždeň i dlhšie. Väčšinou sú to šičky, kamiónisti, strojárenskí, elektrotechnickí či stavební robotníci, zdravotné sestry. Občas príde i ponuka na vysokokvalifikovanú prácu, nájsť ľudí na takúto prácu však dokážu pracovné úrady len ťažko.

Lákavá minimálna mzda
Na rozdiel od juhozápadného Slovenska, ktoré susedí s priemyselne rozvinutou oblasťou okolo Komáromu, Györu a Sopronu, kam chodia pracovať tisíce ľudí zo slovenských prihraničných okresov, a to najmä do prevádzok nadnárodných koncernov, sú pracovné príležitosti pre občanov Gemera a Novohradu obmedzené. "Severovýchodné maďarské župy sú najchudobnejšie, s najvyššou nezamestnanosťou," hovorí Eva Švantnerová, zástupkyňa riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave. Zamestnanie sa tam dá nájsť ojedinele v okolí miest Salgótarján, Ózd, Miskolc či Eger. Hlavným dôvodom je rozdiel v minimálnej mzde, ktorá je v Maďarsku po prepočte okolo deväťtisíc korún. Mnohí Maďari za toľko nie sú ochotní pracovať, myslí si Alexander Pataki, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rimavskej Sobote. Podľa jeho odhadu z okresu pracuje za hranicou asi 200 ľudí a ich počet sa bude mierne zvyšovať.
"Je smutné, že v posledných troch rokoch sa pre občanov Revúckeho okresu vytvorilo najviac pracovných miest v Maďarsku. Región nedostáva v tomto smere žiadnu podporu od štátu či krajskej samosprávy," sťažuje sa Ladislav Dubček, primátor Tornale. Zo spádovej oblasti mesta pracovalo v Maďarsku ešte donedávna asi 450 ľudí. Jedna firma skončila výrobu a dvesto ľudí o prácu prišlo.
Slovenské a maďarské pracovné úrady síce spolupracujú, no maďarskí úradníci sa z prílevu zamestnancov zo Slovenska netešia. Problémy majú s vlastnou nezamestnanosťou. Ak nedokážu pracovné miesta obsadiť a investor im pohrozí, že odíde, potom ich obsadia našincami, uvádza Pataki.

Strach zo Slovákov
Najväčšími zamestnávateľmi sú firmy Nokia, Fox Conn, Philips, IBM, Electrolux a automobilky Audi a Suzuki. Práve tie sa obávajú, že po spustení výroby v PSA a Kia o časť zamestnancov prídu. Príllev slovenských pracovných síl, ktorý je najväčší v župe Györ - Moson - Sopron, dnes skôr vyvoláva napätie na miestnom pracovnom trhu. Rastie tam nezamestnanosť. Aj preto, že firmy prijímajú za nižšie mzdy ľudí zo Slovenska na úkor domácich. Po veľkých spoločnostiach ich už lákajú i malé a stredné podniky. Ako píše denník Néspzabadság, maďarskí zamestnanci sa čoraz viac boja, že ich Slováci pripravia o prácu. Viacerí z nich tvrdia, že ich prepustili iba preto, lebo namiesto nich prijali lacnejších slovenských pracovníkov a brániť sa chcú na pracovnom súde. Odvolávajú sa aj na to, že Slováci platia dane doma, a tak nepriamo poškodzujú maďarský štátny rozpočet. Podľa Szilvie Somogyiovej, riaditeľky györskeho župného úradu práce, je v regióne oficiálne zamestnaných 1 600 slovenských občanov, reálne je to viac ako šesťtisíc. Prihraničné zdravotnícke zariadenia doslova obsadili sestry zo Slovenska, dodáva.
Najväčším lákadlom pre prácu v Maďarsku sú neporovnateľne lepšie finančné podmieky ako u nás. Minimálna mzda je asi o 30 percent vyššia a nezdaňuje sa. Zaujímavé sú i sociálne programy, výhody dopravy až do zamestnania a bezplatnej stravy. Pre odborníkov môžu byť motivujúce aj dobré podmienky profesionálnej kariéry. Odhaduje sa, že v Maďarsku pracuje vyše 30-tisíc občanov Slovenska. Pred vstupom oboch krajín do EÚ bol ich počet sedemnásobne nižší.

Najväčší zamestnávatelia slovenských občanov v MR
- Nokia, Fox Conn, Philips, Suzuki  
 odhadovaný celkový počet Slovákov pracujúcich v MR a  vo vybraných župách
spolu v MR         cca 30 tisíc
pred 1. májom 2004 4 tisíc
v župe Borsod-Abaúj- Zemplén     1,2 tisíc
v župe Györ-Moson- Sopron 6 tisíc
zdroj: HN + úrady práce
01 - Modified: 2003-01-19 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Osoh aj pre štát
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
28. marec 2023 11:46