StoryEditor

Harabin prehral, súd zostáva

10.01.2007, 23:00
Vláda nezruší Špeciálny súd, jeho najväčší odporca - minister spravodlivosti Štefan Harabin, bude musieť ustúpiť. "Vládna koalícia nepristúpi k zrušeniu tejto inštitúcie," vyhlásil včera premiér Robert Fico.

Vláda nezruší Špeciálny súd, jeho najväčší odporca - minister spravodlivosti Štefan Harabin, bude musieť ustúpiť. "Vládna koalícia nepristúpi k zrušeniu tejto inštitúcie," vyhlásil včera premiér Robert Fico. Skončilo sa dlhé obdobie neistoty a Špeciálny súd sa môže venovať svojej práci, skonštatovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.
Hoci Harabin trvá na tom, že Špeciálny súd je protiústavný, bude rešpektovať politické rozhodnutie. Novelu zákona, ktorou chcel súd zrušiť, vláde nepredloží. Tá je v pripomienkovom konaní, pričom premiér si od neho sľubuje námety pre definitívnu úpravu zákona o Špeciálnom súde. "Prichádzajú zaujímavé pripomienky od rôznych inštitúcií a s týmto treba pracovať."
Podľa Fica by sa mali zachovať platy špeciálnych sudcov, mal by sa však zúžiť okruh trestných činov, ktoré rieši. "Ak niekto pracuje so špeciálnymi prípadmi, mal by byť aj lepšie zaplatený a lepšie chránený." Šéf ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka, ktorý je nominantom Smeru-SD, však tvrdí, že špeciálni sudcovia nerobia žiadnu výnimočnú prácu. "Je to len politikum."
Harabin prehral, súd zostáva

Otázku osudu Špeciálneho súdu však koalícia nikdy neuzavrela, tvrdí podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni. "Od začiatku sa hovorilo, že Špeciálny súd neplní tie funkcie, ktoré by sa od neho očakávali. Stále trváme na tom, aby sa zmenila funkčnosť súdu." Poslanec ĽS-HZDS Ján Kovarčík je presvedčený, že diskusia ešte nejaký čas potrvá a že nakoniec vyústi do zrušenia súdu. "Minister má relevantné argumenty, aby sa zrušil. Som presvedčený, že tým argumentom podľahnú aj ostatní partneri."
Zatiaľ sa uvažuje o viacerých možnostiach. Špeciálny súd sa zmení na okresný, pričom odvolacím súdom by bol krajský alebo sa vytvoria špecializované senáty na okresných súdoch v krajských mestách. Úprava alebo prechod Špeciálneho súdu na okresný súd, ale aj úprava platov sudcov, však nesú podľa Harabina so sebou ústavné riziko. "Sudcu bez jeho súhlasu nie je možné preložiť na súd nižšieho stupňa," tvrdí Harabin. Na to už v minulosti upozorňoval aj predseda Špeciálneho súdu Igor Králik. Podľa Kudjakovej je súd pripravený rešpektovať všetky rozumné zmeny v pôsobnosti súdu. "Čo sa týka zmeny postavenia súdu, podľa nášho názoru je najlepším riešením zachovať súčasný stav."

Čo rieši Špeciálny súd: (do plochy)
- pojednávanie v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia, z ktorého sú obžalovaní Jozef Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger, kde škody dosahujú takmer miliardu korún
- korupčná kauza viceprimátora Košíc Eugena Čuňa
- korupčná kauza račianskeho starostu Pavla Bielika
Zdroj: hn

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
28. jún 2022 09:05