Hokejisté Vítkovic vezou body ze Znojma, Sparta doma porazila Zlín

18.03.2006, 20:11
iHNediHNedčtkčtk
Play off extraligy: Znojmo - Vítkovice 1:3, Sparta Praha - Zlín 4:3.

Znojemští Orli - Vítkovice Steel 1:3 (0:0, 1:2, 0:1). Branky a nahrávky: 40. Čakajík (Dopita, Erat) - 36. Irgl (Šimíček), 38. Šebesta (Káňa, Krenželok), 45. Irgl (Kuboš). Rozhodčí: Minář, Homola - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 3953. Stav série: 1:2.

Nezvyklý motor v sobotu poháněl vítkovické hokejisty k výhře na ledě Znojma. Zatím výsledkově rovnocennou sérii dvou moravských týmů, které za 52 kol základní části nasbíraly stejný počet bodů a v tabulce je dělilo jen odlišné skóre, rozhodují opravdové drobnosti. Tentokrát to například byla tma v kabině, do níž se Vítkovičtí nedobrovolně ponořili v první pauze.

Když hosté přišli z ledu a chystali se na své obvyklé rituály, zhasla v jejich místnosti světla. A do začátku druhé třetiny už nenaskočila. "Zdravě nás to vyburcovalo," řekl kapitán Roman Šimíček novinářům. Mimo jiné musel jít se spoluhráči na druhou část v mokrých rukavicích. "Nemohli jsme si je kvůli té tmě sušit," uvedl. Ale jako úklad ze strany domácích to Ostravané nebrali. "Tady je to časté. Stalo se nám to tu letos i v základní části," uvedl Šimíček.

Asistent vítkovického kouče Miloš Holaň věděl, že nešlo o podivné praktiky. "Dva roky jsem tu trénoval, stává se to tu poměrně často," mávl rukou nad vrtochy stařičkého stadionu. Než přišel do Vítkovic, vedl ve Znojmu juniory. Domácí museli během zápasu řešit daleko složitější problémy. Když jim soupeř utekl do vedení, nevěděli, jak mají ztrátu smazat. "První dvě třetiny jsme nehráli dobře, byli jsme ustrašení," řekl znojemský tahoun Jiří Dopita.

Jeho tým se v sérii potýká s koncovkou víc než soupeř. V každém ze tří duelů dal v normální hrací době jediný gól, v tom prvním se ještě trefil v prodloužení. "Jeden gól je málo. Přitom za stavu 0:0 jsme nějaké šance měli," řekl. V moravské bitvě padá nejen málo branek, ale ve srovnání s ostatními čtvrtfinálovými duely se hraje také daleko čistěji. Ve třech zápasech bylo jen 32 vyloučených, to je zhruba deset za zápas. Na play off to je dost nízké číslo. "Hráčům pořád opakujeme, že nesmíme jít do oslabení," poznamenal Holaň.

Znojmo jeho slova tentokrát potvrdilo. Svůj jediný gól zápasu vstřelilo v přesilovce. Branka kuriózně padla současně s druhou sirénou. "Naštvalo mě to. Měli jsme si to pohlídat," prohlásil brankář Marek Pinc. Opora vítězů dokonce při závěrečné power play domácích usilovala o gól, ale nadějný pokus skončil na modré čáře.

Sparta Praha - Hamé Zlín 4:3 (2:1, 1:1, 1:1). Branky a nahrávky: 8. Chabada (J. Hlinka), 14. Vykoukal (Tabaček), 38. Ton (Ptáček), 56. Černošek (Marek) - 15. Blaťák (Benda, Gardoň), 31. Benda (Leška, Gardoň), 48. Hamrlík (Leška, Blaťák). Rozhodčí: Mikula, Smeták - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 12:12. Využití: 3:3. Diváci: 10.825. Stav série: 1:2.

Přesilové hry ovlivňovaly dlouho průběh sobotního třetího čtvrtfinále extraligy mezi Spartou a Zlínem, ale nakonec rozhodla trefa Marka Černoška při plném počtu hráčů na ledě. Domácí gólman Petr Bříza inkasoval pouze v oslabení a s hrou vyjádřil po zápase svou nelibost. Kritizoval filmování soupeře. Zlínský útočník Jan Benda považoval tyto poznámky jen za hecování, které patří k play off.

"Mám ke zlínským hráčům respekt a uznávám je. Ale musím říct, že by se měl hrát hokej a ne nechutná padaná. Patří to k jejich hernímu projevu. Je to ale nešvar celé extraligy," řekl Bříza po duelu, v němž Pražané díky výhře 4:3 snížili na 1:2 na zápasy. Sudí Pavel Mikula a Martin Smeták udělili Spartě jedenáct dvouminutových trestů a Zlínu třináct. "Mělo by se to řešit od září a trestat simulování. V play off je to už těžké posoudit, zápasy jsou vypjaté. Ale rozhodčí pak musí v zápasech různě kompenzovat."

Sparta nejdříve ztratila dvoubrankový a pak i jednogólový náskok, ale k výhře nakonec dokráčela. "Měli jsme skvělý nástup. Zlín má ale zkušené mužstvo a dokázal vyrovnat. Jsem rád, že jsme to nakonec zvládli. Je to 1:2 na zápasy a v neděli budeme chtít vyrovnat," dodal zkušený jednačtyřicetiletý gólman.

První trefu v play off si připsal nejlepší střelec základní části Petr Ton, který skóroval na 3:2, ale vítězný gól vstřelil až v 56. minutě bek Černošek. "Celý zápas jsme byli ve hře pět na pět lepší, tak jsme si tu jednu branku zasloužili," řekl Ton. Nahození svého spoluhráče Černoška před branku, kde bylo plno stínících hráčů, považoval za chytré. "Je to kolikrát horší, než nějaká tvrdá střela," podotkl Ton. Věří, že v neděli Sparta srovná stav série. "Doufám, že nám lidi pomohou. Dneska byli skvělí," dodal.

Podle zlínského útočníka Jana Bendy si Hamé prohrálo zápas častým vylučováním. "První třetinu jsme hráli v oslabení osm minut, v druhé přes deset. Prohráli jsme si to sami častým vylučováním," podotkl Benda. Břízovy poznámky na hru soupeře považuje za výroky, které k play off patří. "Každý hází na to druhé mužstvo nějakou špínu. Sparta má v týmu také některé ptáčky. Třeba Marek, ten si také rád skočí šipku k mantinelu," doplnil německý útočník českého původu.

Naději Zlínu na třetí výhru v sérii dal v 48. minutě bek Martin Hamrlík, ale nakonec jeho trefa nic platná nebyla. "Nikdo nemohl čekat, že Spartu porazíme v úvodu série třikrát za sebou. Byli jsme dneska ale blízko, rozhodlo jedno nahození," litoval Hamrlík promarněné šance. Po zápase plném emocí se podle něj asi nebude nikomu lehce usínat. "Asi si budeme muset vzít nějaké prášky na spaní. Chtěli jsme v Praze vyhrát jeden zápas, takže šanci máme ještě v neděli," dodal.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
26. apríl 2024 08:11