StoryEditor

Približovanie ekonomík kandidátov

04.12.2001, 23:00

Ministerka financií Brigita Schmögnerová sa včera zúčastnila na stretnutí ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk členských štátov Európskej únie (EÚ) a kandidátskych štátov na vstup do EÚ, ktoré sa konalo v Bruseli.
Absolvovala stretnutie šéfov rezortov financií z trinástich kandidátskych štátov, tzv. skupina G13, ktorému predsedalo Slovensko. "Hlavnými bodmi rokovania boli -- hodnotenie predvstupových ekonomických programov, boj proti praniu špinavých peňazí a príprava na rokovanie Ekofinu (Výbor ministrov financií EÚ) s G 13," uviedol to pre HN hovorca ministerky Peter Papánek. S kolegami z kandidátskych krajín ministerka hovorila aj o budúcich príspevkoch nových členov do spoločného rozpočtu EÚ. Bez istých prechodných opatrení by totiž došlo k situácii, že by sa nové krajiny stali hneď po vstupe čistými prispievateľmi do rozpočtu, čo by neúnosne zaťažilo ich rozpočet. "Každý nový štát bude musieť prispievať zhruba 1,1 % HDP, čo sa môže rovnať zhruba 10 % výdavkov rozpočtu. Slovenský príspevok do rozpočtu EÚ by podľa Schmögnerovej mohol predstavovať 10 -- 11 mld. Sk ročne a ministerka zdôraznila, že situácia, keď by bolo Slovensko čistým prispievateľom, skutočne nemôže vzniknúť. Na stretnutí zástupcov Ekofinu s ministrami financií s kandidátskych štátov sa okrem iného diskutovalo o dokumente EÚ o približovaní ekonomík kandidátskych krajín k štátom únie. V dokumente sa hovorí, že Slovensko sa približne o 20 rokov dostane na úroveň 75 % priemeru hrubého domáceho produktu v EÚ. Maďarsko by podľa predstaviteľov únie malo spomínanú úroveň dosiahnuť o 11 rokov, Česko o 15 rokov a Estónsko o 15 rokov.
Šéfovia rezortov financií tiež rokovali o predvstupových ekonomických programoch, o implementácii legislatívy EÚ a o finančnej stabilite kandidátskych štátov. Rokovania sa podľa hovorcu niesli vo všeobecnej rovine. "Išlo predovšetkým o formálne hodnotenia toho, čo by sa v najbližšom období malo urobiť," uviedol P. Papánek. Štáty G 13 v úvode stretnutia navrhli, aby sa uskutočnilo ešte jedno stretnutie na úrovni ministrov k otázke prístupu do EÚ. Tento návrh však neprešiel.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
28. jún 2022 03:22