StoryEditor

Monitor zahraničnej tlače

21.08.2003, 00:00
Le Figaro
Iraku sa pod administratívou Američanov očividne nedarí. Atentát na sídlo OSN v Bagdade, výborný "soft target", ktorý nasledoval po útoku na ropovod vedúci do Turecka, naznačuje, že krajina sa stala privilegovaným terčom terorizmu. Neprejde ani deň bez toho, aby americkí vojaci nepadli do pasce. Obyvateľstvo sa sťažuje na nedostatok bezpečnosti a nefungujúce verejné služby. A predsa nemožno povedať, že by chýbali prostriedky alebo dobrá vôľa. Washington v súčasnosti míňa v Iraku týždenne viac ako miliardu dolárov. Zadržanie Saddáma Husajna nič nevyrieši. Protiamerické nálady sú totiž oveľa menej živené bývalými baasistickými kádrami ako islamizmom. Ten je oveľa jedovatejšou silou ako laický panarabský nacionalizmus. Na Západe všetci dúfajú, alebo mali by dúfať, že americká správa sa neskončí zle, ale nikto, ani v USA, v to už viac naozaj neverí.
(Irak: americké chyby, Renaud Girard, 20. 8.)

The Guardian
Ak existuje organizácia v Iraku, ktorá je tam jednoznačne na to, aby pomohla, potom je to OSN. Utorkový bombový atentát na jej hlavné sídlo v Bagdade znamená dvojnásobnú tragédiu - tak pre tých, ktorí prišli o život - okrem iných aj predstaviteľ OSN Sergio Vieira de Mello - ako aj pre obyvateľov Iraku, ktorých budúcnosť sa stala takisto cieľom atentátu. De Mello bol jedným z najlepších civilných zamestnancov z celosvetového staffu OSN. Zohral kľúčovú úlohu pri ochrane ľudských práv a udržiavaní mieru v Libanone, Bosne, Kambodži, Kosove a vo Východnom Timore. Vo svojej poslednej role osobitného vyslanca v Iraku využíval svoj diplomatický talent na to, aby dal OSN vplyvný hlas pri prechode krajiny od americkej okupácie k nezávislosti. Jazykom, ktorý sa jasne líšil od triumfalizmu Američanov, hovoril o skaze, ktorú Iraku priniesli roky sankcií.
(Šéf misie OSN dal Iraku nový hlas, Jonathan Steele, 20. 8.)
01 - Modified: 2002-11-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Eximbanka by mala podporiť slovenský export v objeme 50 miliárd Sk
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
09. jún 2023 00:14