Pokles akcií na finančných trhoch, ako aj redukcia hodnôt cenných papierov petrolejárskych a automobilových spoločností, sa výrazne premietla do úrovne celoeurópskeho indexu FTSE Eurotop 100, ktorý sa oslabil o 0,7 % a naposledy sa uzatváral na hladine 1 972,3 bodu.
Tento vývoj má viac konkrétnych súvislostí. Hodnota akcií TotalFinaElf sa znížila o 2,5 % na 137,9 eura za akciu vzápätí po tom, čo sa podarilo zmierniť obavy z ďalšej expanzie cien ropy. Talianska energetická skupina ENI zaznamenala pokles akcií o 2,5 % na hodnotu 15,5 eura za akciu, holandská spoločnosť Royal Dutch Petroleum deklarovala zníženie o 0,8 % na 43,6 eura za akciu. OPEC totiž vydal vyhlásenie, v ktorom zdôraznil, že ešte pred 14. januárom 2003 zvýši dennú produkciu ropy o dva milióny barelov. Februárové termínované kontrakty na ropu typu Brent sa znížili o 51 centov a tieto obchody sa naposledy uzatvárali na 29,69 USD/bbl. V každom prípade je však evidentné, že venezuelská kríza a obavy prameniace z vojenského zásahu proti Iraku posunuli v uplynulých týždňoch cenu ropy na dvojročné maximum.
K negatívnym faktorom patrí tiež to, že akcie talianskej automobilky Fiat opäť klesli, a to o 3,2 % na 9 eur za akciu, k čomu prispela informácia, že Fiat výrazne stráca svoje pozície na talianskom trhu. V decembri minulého roka sa síce zvýšil predaj automobilov v Taliansku o 51,4 %, no trhový podiel Fiatu klesol pod 28 %, čo je historické minimum. Za celý rok 2002 sa v Taliansku predalo o 5,9 % menej vozidiel, avšak predaj Fiatu sa znížil o takmer 18 %.
Opačný trend deklaroval francúzsky Peugeot, ktorý dokázal počas roka 2002 zvýšiť predaj o 4,3 %, čo predstavuje 3,27 milióna automobilov napriek tomu, že globálny dopyt sa znížil o 0,6 %. Peugeot predpovedá nárast predaja aj v roku 2003, hoci odhaduje, že európsky trh bude stagnovať, respektíve sa dokonca zníži o 2 %. Jeho akcie sa však oslabili o 0,5 %, no tradičný rival Renault sa posilnil o 1,4 %. Kľúčový francúzsky index CAC 40 skĺzol o 1,5 % na 3 160,9 bodu, čo vyplýva z relevantnejších obáv, že spotrebiteľský dopyt bude vykazovať v nadchádzajúcich mesiacoch určitý útlm aj vo Francúzsku.
Protipólom je vývoj na španielskom akciovom trhu, ktorý najviac ovplyvnili kľúčoví hráči. Akcie telekomunikačného gigantu -- Telefónica, totiž zosilneli o 5,5 % a 2,3-percentný vzostup zaznamenala aj banková skupina SCH. Menej optimistický vývoj možno očakávať v celoeurópskom kontexte na poistnom trhu, kde podľa aktuálnej štúdie Morgan Stanley treba v roku 2003 kalkulovať s revidovaním predchádzajúcich pozitívnejších prognóz, čo súvisí najmä so situáciou v Nemecku, vo Veľkej Británii a čiastočne aj vo Francúzsku.
StoryEditor