Komodity predvádzajú v posledných týždňoch extrémne pohyby. Jednodňové zmeny cien o 3 percentá nie sú žiadnou výnimkou. Obchodníkom umožňujú dosahovať výrazné zisky v prípade správnej analýzy. Zároveň však predstavujú hrozbu rýchlych strát pri zlom čítaní situácie. Reč nie je iba o trhoch s ropou a kovmi, do skupiny volatilných komodít sa minulý týždeň pridali aj káva a obilniny. Kvalitnejšia newyorská káva Arabica sa iba vo štvrtok a piatok oslabila o 5,3 percenta. "Lietali" aj tradične pomalšie obilniny. Pšenica a kukurica sa minulý týždeň posilnili o viac ako 7 percent.
Čo spôsobilo tieto extrémne pohyby? Pri obilninách je dôvod jasný. Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) uverejnilo prvý odhad produkcie a zásob agrokomodít na konci sezóny 2006/2007 (31. august 2007). Tradične dobre informovaní úradníci z USDA dali trhom informáciu, ako sa bude vyvíjať produkcia, dopyt a svetový obchod s pšenicou, kukuricou, ale aj so sójou, s bavlnou a cukrom. Vývoj cien pred zverejnením správy naznačoval, že obchodníci očakávajú pozitívne správy. Skutočnosť však burzy doslova šokovala. Americké zásoby kukurice by mali klesnúť v porovnaní s aktuálnou sezónou o priepastných 49 percent na 1,141 miliardy bušelov (1 bušel kukurice = 25,4 kg). O 100 miliónov bušelov sa znížia zásoby pšenice, bavlny bude na skladoch o 25 percent menej.
Pozitívne správy nedostala iba americká produkcia. Zásoby obilnín sa zmenšia na celom svete. Poklesy však nebudú také výrazné ako v Spojených štátoch. V každom prípade: celosvetové rezervy kukurice podľa USDA klesnú o 29 percent, pšenice o 11 percent a bavlny o 10 percent. Júlový kontrakt bavlny zareagoval na tieto správy posilnením a prvýkrát od konca apríla prelomil hranicu 52 centov za libru. Farmári a poľnohospodári nielen v USA nemohli dostať lepšie správy...
Najväčší extrém však predviedla iná komodita. Meď sa v priebehu minulého týždňa posilnila o ďalších 10 percent. Cena momentálne najaktívnejšieho júlového kontraktu od začiatku roka stúpla presne o 100 percent! Najlepší kúsok predviedol červený kov vo štvrtok. Už desať minút po otvorení hlavného trhu dosiahol limitný pohyb +20 centov za libru a podľa pravidiel burzy nasledovala 15-minútová prestávka. Ani to však nestačilo a denné a zároveň historické maximum 404 centov za libru predstavovalo nárast o 35,2 bodu! Potom nasledoval voľný pád až na 385 centov a návrat na uzatváracích 392,30. To všetko sa udialo v priebehu piatich hodín. Pre lepšiu predstavu, ako takéto pohyby pôsobia na nervy aktérov, je nutné uviesť, že pohyb o 1 cent znamená zisk, resp. stratu 250 dolárov na jednom futures kontrakte. Len na porovnanie: od októbra 1997 do októbra 2003 sa cena medi celý čas pohybovala v rovnakej amplitúde ako v priebehu štvrtkového obchodovania...
Aktuálny nárast podporilo uzavretie bane spoločnosti Grupo Mexico v mexickom San Martine, na ktoré prinútil majiteľov pretrvávajúci štrajk. Meď povzbudil aj čerstvý odhad rastu čínskej ekonomiky, ktorú prezentovala Svetová banka. Čínska ekonomika by sa mala zväčšiť o 9,5 percenta, posledný odhad bol 9,2 percenta. Krajina je najväčším spotrebiteľom medi na svete.
StoryEditor