StoryEditor

Novela zákona o bankách v NBS

04.09.2003, 00:00
Autor:
TASRTASR

Banková rada (BR) Národnej banky Slovenska (NBS) včera prerokovala a schválila návrh novely zákona o bankách. V súvislosti s pripravovaným uvoľňovaním finančných prostriedkov pôžičky EFSAL od Svetovej banky (SB) zohľadňuje predložená novela zákona o bankách predovšetkým také podnety SB, ktoré sa týkajú hlavne zvýšenia operatívnosti a efektívnosti bankového dohľadu a sú kompatibilné so smernicami platnými pre oblasť bankovníctva v Európskej únii.
Predložený návrh novely zároveň reaguje na nové zákony, ktoré boli schválené až po prijatí zákona o bankách a ktorými sa zabezpečila aproximácia práva SR s právom platným v EÚ v niektorých oblastiach finančných služieb, napríklad kapitálového trhu a poisťovníctva. Ide najmä o úpravy zákona o bankách, ktoré reagujú na nový zákon o cenných papieroch a investičných službách, ďalej nový zákon o účtovníctve, poisťovníctve, o ochrane osobných údajov a nový zákon o platobnom styku.
Súčasne sa návrhom novely zákona o bankách navrhuje BR NBS vykonať úpravy, ktoré súvisia s viacerými ďalšími novými zákonmi, ako, napríklad, s ostatnými novelami zákona o ochrane vkladov, s novým zákonom o dohľade nad finančným trhom a s novým Zákonníkom práce.
BR NBS tiež prerokovala a schválila návrh novely zákona o platobnom styku, ktorého cieľom je predovšetkým zabezpečenie aproximácie Smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ o začatí, vykonávaní a opatrnom dohľade nad podnikaním elektronicko-peňažných inštitúcií. Novela tiež zastrešuje vykonanie niektorých čiastkových úprav reagujúcich na doterajšie skúsenosti z uplatňovania zákona o platobnom styku v praxi. Účinný by mal byť od 1. januára 2004.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/burzove-noviny, menuAlias = burzove-noviny, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. máj 2023 18:45