Slovensko by podľa predstaviteľov Národnej banky Slovenska (NBS) nemalo so vstupom do Európskej menovej a hospodárskej únie (EMÚ) otáľať. So vstupom je spojená aj výmena koruny za euro.
Guvernér Marián Jusko ešte začiatkom minulého roka vyhlásil, že NBS bude podporovať stratégiu najskoršieho možného vstupu SR do menovej únie. Slovensku dáva spomedzi súčasných kandidátov na vstup do Európskej únie veľké šance byť medzi najlepšími. "Máme na to, aby sme sa začlenili do menovej únie v rámci prvej najúspešnejšej vlny krajín," uviedol šéf centrálnej banky. V tejto súvislosti viceguvernérka NBS Elena Kohútiková 19. decembra pre HN povedala, že SR by mohlo zaviesť euro pravdepodobne už v rokoch 2007 -- 2008.
Ako termín vstupu do eurozóny je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Juraja Kotiana dôležitejšie, či tam pôjdeme spolu s našimi susedmi alebo až po nich. Oneskorenie vstupu do EMÚ oproti okolitým štátom by Slovensku prinieslo konkurenčnú nevýhodu v podobe pretrvávajúceho kurzového rizika a zaostávaní prílevu priamych zahraničných investícií za novými členmi. "Ak vstúpime do menovej únie neskôr ako naši susedia, zahraničné investície budú smerovať k nim a nás to obíde," myslí si J. Kotian.
Plnenie maastrichtských kritérií do menovej únie zvýši tlak na fiškálnu disciplínu. Z kritérií je podľa E. Kohútikovej najdôležitejšie práve fiškálne. Podľa neho deficit verejných financií kandidáta, a ,samozrejme, aj člena, nemôže byť vyšší ako 3 % HDP. "Plnenie tohto kritéria by malo zabezpečiť zdravý a udržateľný ekonomický vývoj," tvrdí E. Kohútiková. Druhou podmienkou je udržanie vnútornej a vonkajšej zadlženosti pod hranicou 60 % HDP. So stabilným menovým vývojom súvisia ďalšie tri podmienky. Inflácia môže prevýšiť priemerný rast cien v troch krajinách EMÚ s najnižšou infláciou najviac o 1,5 %. Toto kritérium sa, pochopiteľne, mení, v decembri bolo približne 2,9 %. Ďalšie kritérium požaduje, aby rozdiel v dlhodobých úrokových sadzbách medzi príslušnou ekonomikou a troma štátmi menovej únie s najnižšími úrokmi nebol vyšší ako 2 %. Ak sa SR podľa predpokladov stane členom EÚ už v roku 2004, teoreticky sa môže do menovej únie začleniť najskôr až v priebehu roka 2006. Pred zavedením eura totiž kandidujúca krajina musí vstúpiť do mechanizmu devízových kurzov (ERM II), stanoviť centrálny devízový kurz svojej meny oproti euru a udržať ho v rámci fluktuačného pásma ± 15 % najmenej počas dvoch rokov. To je zároveň posledná z nominálnych podmienok na vstup do eurozóny.
StoryEditor