StoryEditor

O dva mesiace štartuje sporenie na penziu

28.10.2004, 00:00
Dôchodkový systém
Od nového roka pribudne do slovenského penzijného systému kapitalizačný pilier, v ktorom si budú ľudia šetriť na dôchodok v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Tie im majú nahromadené prostriedky zhodnocovať na finančných trhoch. Podľa odborníkov by to malo zabezpečiť vyššie dôchodky oproti tomu, keď ľudia zostanú len v súčasnom priebežnom systéme penzijného poistenia.

Od nového roka pribudne do slovenského penzijného systému kapitalizačný pilier, v ktorom si budú ľudia šetriť na dôchodok v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS). Tie im majú nahromadené prostriedky zhodnocovať na finančných trhoch. Podľa odborníkov by to malo zabezpečiť vyššie dôchodky oproti tomu, keď ľudia zostanú len v súčasnom priebežnom systéme penzijného poistenia.
Klienti sporivého piliera zostanú čiastočne aj v Sociálnej poisťovni. Na osobných dôchodkových účtoch si budú šetriť odkladaním deviatich percent z celkovej hrubej mzdy, ďalších deväť percent pôjde do Sociálnej poisťovne. Zvyšná časť povinných odvodov na penzie takisto poputuje do Sociálnej poisťovne na invalidné poistenie a do rezervného fondu. Spolu sa bude na dôchodky zrážať 28,75 percenta zo mzdy, toľko, ako je to v súčasnosti.
Pôjde iba o presun časti odvodov zo Sociálnej poisťovne do dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorú si zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba vyberie. Prostriedky nasporené v druhom pilieri sa budú môcť dediť, čo pre peniaze, ktoré jednotlivec odvedie do Sociálnej poisťovne (priebežný systém), neplatí.
Kapitalizačný pilier by mal mať dve základné fázy. Sporivú a poistnú. V prvej fáze budú zamestnávatelia odvádzať za zamestnancov deväť percent na osobné dôchodkové účty do dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorú si zvolí sám zamestnanec. Na účtoch bude evidencia peňazí zhromaždených v dôchodkovom podielovom fonde, ktoré zriadia dôchodkové správcovské spoločnosti. Aktíva fondu bude dôchodková správcovská spoločnosť spravovať oddelene od svojho imania. Vo fonde bude správca zhodnocovať prostriedky obdobne, ako je to v podielových fondoch.
Druhou fázou je poistenie. Za našetrenú sumu si nový dôchodca pri nástupe do dôchodku musí v komerčnej poisťovni kúpiť anuitu, čiže pravidelné mesačné doživotné platby, ktoré budú jeho dôchodkom. Výška dôchodku vyplácaného z tohto druhého sporivého piliera bude závisieť od sumy nasporenej na osobnom účte a veku, v ktorom sa občan rozhodne odísť do dôchodku.
Jedným z hlavných dôvodov reformy je, že súčasný systém nie je z dlhodobého hľadiska finančne udržateľný, pretože populácia starne a na dôchodcov prispieva čoraz menej pracujúcich. V tomto roku pripadá na jedného dôchodcu asi 2,6 pracujúceho, ak by sa však nezmenil vek odchodu do dôchodku, podľa prepočtov by v roku 2050 na jedného dôchodcu pracovalo len 1,17 pracujúceho, čo by znamenalo kolaps verejných financií.
V priebežnom systéme, ktorý momentálne na Slovensku funguje, sa dôchodky vyplácajú z príspevkov od zamestnancov v produktívnom veku a je výhodný len pri silných populačných ročníkoch. Klesajúci počet novonarodených detí a s ním spojené starnutie obyvateľstva však nedáva tomuto systému dlhodobú perspektívu.

01 - Modified: 2002-12-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Krátke správy 02 - Modified: 2002-12-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Investori opäť objavili zlato 03 - Modified: 2002-12-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Crédit Agricole zvýšila svoj podiel v Crédit Lyonnais
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/cesko-slovensko, menuAlias = cesko-slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. november 2024 11:52