StoryEditor

Ako to už býva, vinník je anonymný

28.01.2003, 23:00

Je to príbeh, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Jára Cimrman, vybájená populárna postava českých humoristov L. Smoljaka a Z. Svěráka. Český štatistický úrad niekoľko mesiacov vodil za nos politikov, ekonómov i bankárov, doma, aj v cudzine, keď zverejňoval nepravdivé údaje o zahraničnom obchode krajiny. Za obdobie od júla do novembra 2002 český obchodný deficit nedosiahol 94,2 mld., ale podľa nových údajov "len" 55,5 mld. Kč. Štatistici tak ako šibnutím čarovného prútika z vlaňajšieho schodku obchodnej bilancie ČR zmazali takmer štyridsať miliárd korún.
Oznámenie z polovice januára zainteresovanú verejnosť priam šokovalo a pravdepodobne len vďaka kolotoču okolo neúspešných volieb českého prezidenta nezohrala táto udalosť významnejšiu rolu na domácej scéne. "Je to škandál," komentoval omyl napríklad generálny riaditeľ vládnej agentúry Czech Trade Martin Tlapa. Poslanec vládnej ČSSD, Michal Kraus, chybu nazval "natoľko fatálnou, že by vedenie ČSÚ malo zvážiť zotrvanie vo funkciách".
K omylu došlo tak, že Český štatistický úrad dostával z colnej správy nesprávne čísla o exporte. Tým sa zrodili úplne mylné údaje o stave českej ekonomiky, vrátane takej dôležitej veličiny, ako je rast hrubého domáceho produktu. Kvôli tomu bude musieť revidovať svoje údaje aj štatistický úrad Európskej únie Eurostat. So zlými údajmi tak pracovala i Česká národná banka, určujúca úrokové sadzby. Experti sa napríklad pozastavovali nad tým, prečo český vývoz do Nemecka klesal, zatiaľ čo slovenský stúpal. Dôsledky zhoršujúcich sa údajov o ekonomike ČR pripisovali tu povodniam, tu stagnujúcemu hospodárstvu NSR. Príčina bola oveľa prozaickejšia, aspoň podľa hovorcu Generálneho riaditeľa ciel ČR J. Bartáka -- niekto jednoducho nestlačil na počítači správne tlačidlo. Od prvého júla vlaňajšieho roka totiž začala platiť novela colného zákona, ktorá menila niektoré pravidlá zaraďovania jednotlivých druhov tovaru, výberu poplatkov a ich štatistického podchytávania. Zjednodušene povedané, colníci zmeny nezachytili a štatistický úrad zas dodané údaje nekontroloval. Generálne riaditeľstvo ciel ČR touto aférou len potvrdilo svoju povesť "chorého článku" v českej hospodárskej sústave.
Chyba, pochopiteľne, zasadila veľkú ranu vierohodnosti štatistických údajov a celkom logicky sa ozvali aj hlasy volajúce po personálnych zmenách vo vedení. Marie Bohatá, riaditeľka Českého štatistického úradu (ČSÚ), však dôvod na odstúpenie nevidí. "Chyba nevznikla na našej strane," uviedla pre pražské Hospodářské noviny. Pre istotu však odvolala dvoch vedúcich oddelení. Celú záležitosť sa snaží zľahčovať i minister financií Bohuslav Sobotka. Minulý týždeň na zasadaní vlády dostala Bohatá sedem dní času na to, aby predložila správu, ako sa také niečo mohlo stať, a hlavne, ako podobné zlyhanie vylúčiť v budúcnosti. Ďalšiemu tlaku na odstúpenie sa však aj tak sotva vyhne -- a potom, že čísla sú nezáživné!
Dnes majú experti zo štatistického úradu EÚ (Eurostat) začať audit na ČSÚ. Výsledky by mali byť zverejnené v piatok.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/cs-hosp-relacie, menuAlias = cs-hosp-relacie, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. november 2024 05:31