Slovensko si želá, aby sa Európska únia dohodla na finančnom pláne na roky 2007-13 ešte tento rok počas britského predsedníctva. Aj dnešná schôdzka ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli, prvá po štyroch mesiacoch venovaná rozpočtu, však ukázala, že to nebude ľahké.
Je to veľmi náročné, času je málo, na druhej strane je vidieť snaha britského predsedníctva dokončiť to, povedal Kukan novinárom.
Slovensko si podľa neho veľmi želá, aby sa tzv. finančnú perspektívu na roky 2007-13 podarilo dohodnúť do konca tohto roka.
Je jasné, že každým mesiacom alebo týždňom, keby nebola dohoda do konca roka a počas rakúskeho predsedníctva by sa ďalej rokovalo, tak by som povedal, že to napätie a nervozita by narastala, dodal šéf slovenskej diplomacie.
Neskoršia dohoda by tiež priniesla celý rad praktických problémov v oblasti finančného plánovania a prípravy projektov.
Skomplikuje to samozrejme naše financovanie, pretože viaceré veci treba spolufinancovať zo štátneho rozpočtu, a keďže nebudeme mať presne vedieť, aké dostaneme zdroje z EÚ, tak to sťaží aj plánovanie aj konkrétny vývoj štátneho rozpočtu. Takže budú z toho praktické technické, finančné, administratívne problémy, vysvetlil minister.
Dnešná schôdzka síce ukázala, že v mnohých otázkach týkajúcich sa viacročného rozpočtu sa štáty EÚ nezhodujú, ale existuje vôľa dosiahnuť dohodu.
Každý vyjadril záujem ukončiť rokovania úspešne do konca roka, teda počas britského predsedníctva. V tom bola jednota, povedal Kukan.
Z britských zámerov sa Slovensku podľa neho pozdáva snaha modernizovať výdavky i príjmy rozpočtu EÚ, nepáči sa mu však nápad vytvoriť globalizačný fond na pomoc ľuďom postihnutým prepúšťaním v dôsledku svetovej konkurencie.
Kukan tiež opätovne tlmočil požiadavku Slovenska na zvýšenie pomoci na odstavenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach na minimálne 400 miliónov eur, ako to už schválil energetický výbor Európskeho parlamentu. Európska komisia pôvodne navrhla len 237 miliónov eur.
StoryEditor