Demokratizácia Iránu naďalej zostáva cieľom americkej zahraničnej politiky, vyhlásila v nedeľu americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová. Spojené štáty si podľa nej želajú dialóg s Iránom, podmienkou však je, aby sa Teherán vzdal svojho jadrového programu. Riceová zároveň vyjadrila nádej že Spojené štáty sa so svojimi partnermi dohodnú na spoločnom postupe s cieľom zvýšiť tlak na Irán. Riešením je podľa nej nová prísnejšia rezolúcia Bezpečnostnej Rady OSN (BR).
"Všetci sme sa zhodli, že treba zapojiť BR," povedala Riceová v rozhovore pre televíznu spoločnosť Fox News. "Zároveň nechávame otvorenú možnosť rokovaní, pretože najlepšia možnosť ako to vyriešiť by bol návrat Iránu k rokovaciemu stolu," povedala americká ministerka.
O spoločnom postupe voči Iránu majú predstavitelia Spojených štátov, Ruska, Číny a európskych krajín rokovať v pondelok v Londýne.
Bezpečnostná rada OSN v decembri uvalila na Irán sankcie, keďže nesplnil požiadavky medzinárodného spoločenstva a pokračoval v spracúvaní jadrového materiálu, ktorý by mohol použiť pri výrobe zbraní. Podľa Condoleezzy Riceovej sankcie prinášajú ovocie vo forme nespokojnosti Iráncov s konaním svojho prezidenta.
Najvyšší iránsky predstavitelia v nedeľu znova kategoricky odmietli ústupky v otázke sporného jadrového programu. Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád v nedeľu porovnal nukleárne ambície s rozbehnutým vlakom, ktorý nemožno zastaviť. Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Manúčehr Muhamádí zasa ostro zaútočil na Spojené štáty, ktoré obvinil z eskalácie napätia a vyhlásil, že Teherán je pripravený rovnako na rozhovory ako ja na vojnu.
StoryEditor