Svetoví lídri žiadajú vyslanie medzinárodných síl s cieľom znemožniť milíciám Hizballáhu ostreľovať raketami Izrael z južného Libanonu. Ako na summite v ruskom Petrohrade zdôraznili predstavitelia štátov G8, misia musí mať mandát Organizácie Spojených národov. Európska únia uviedla, že zvažuje vyslanie vojakov do krízovej oblasti na Blízkom východe.
"Skutočnosť je taká, že toto násilie sa nezastaví, kým nevytvoríme podmienky na jeho zastavenie," uviedol britský premiér Tony Blair v pondelok po rokovaní s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom. Jedinou možnosťou je podľa neho vyslanie medzinárodných síl, ktoré dokážu zastaviť bombardovanie Izraela a ktoré majú pôsobiť ako nárazníková zóna po ukončení násilia. Blair novinárom povedal, že podporuje väčšiu silu ako je terajších asi dvetisíc vojakov monitorujúcich modrú líniu oddeľujúcu Izrael a Libanon.
Taliansky premiér Romano Prodi uviedol, že Annan plánuje vyslať zhruba osemtisíc ďalších vojakov, tento počet je však len odhadom a musí byť ešte premyslený. Moskva sa podľa ruského prezidenta Vladimira Putina rozhodne, či prispeje vojakmi až po schválení návrhu Bezpečnostnou radou OSN, a Prodi povedal, že Taliansko je pripravené prispieť "významnou mierou" v prípade mandátu BR. Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej nie je vyslanie vojakov nemeckou agendou. Hovorca americkej národnej bezpečnosti Frederick Jones vyjadril otvorenosť vzniku takejto sily. Francúzsky prezident Jacques Chirac uviedol, že je nevyhnutné trvať na rezolúcii BR číslo 1599 požadujúcej odzbrojenie Hizballáhu a ďalších milícií v Libanone. Ako však dodal, "istý nátlak" bude zrejme potrebný na jej presadenie.
V nedeľu lídri G8 vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom obviňujú Hamas a Hizballáh z eskalácie násilia a uznávajú právo Izraela brániť sa, zároveň však vyzvali židovský štát, aby preukázal zdržanlivosť. Predstavitelia krajín G8 sa ešte v pondelok stretli s lídrami siedmich rozvíjajúcich sa krajín, vrátane Číny, Indie a Brazílie na rokovaniach zameraných na znovunaštartovanie stagnujúcich svetových obchodných rokovaní a realizáciu programu odpúšťania dlhov najchudobnejším štátom sveta, ktorý bol vyhlásený na summite minulý rok. Predstavitelia G8, vrátane USA, Ruska, Japonska, Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska, Talianska a Kanady, na summite vyzvali Severnú Kóreu, aby zastavila raketové testy a zrušila svoj program jadrových zbraní.
StoryEditor