Tokio potom, ako stroskotali dvojdenné rozhovory v Hanoji o normalizácii vzájomných vzťahov medzi Japonskom a Severnou Kóreou, v piatok oznámilo, že nepodľahne snahám Pchjongjangu izolovať ho od ostatných partnerov šesťstrannej dohody z Pekingu o zastavení severokórejského jadrového programu. Štvrtkové posledné stretnutie netrvalo ani 45 minút a bolo náhle prerušené severokórejskou stranou bez udania dôvodu či stanovenia nového termínu stretnutia. Stredajšie rozhovory Severná Kórea jednostranne zrušila ešte pred stretnutím.
Japonsko, ktoré zatiaľ odmieta financovať dohodu z Pekingu, bude pokračovať v sústredenom tlaku na KĽDR ohľadom citlivej témy Japoncov unesených kórejskými špiónmi v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Podľa japonského ministra zahraničia Tara Asa je preto prirodzené, že sa Severná Kórea snaží Japoncov izolovať od ostatných partnerov dohody z Pekingu. Ako ďalej dodal, Japonci koordinujú svoje aktivity s ostatnými partnermi aj ohľadom ich kľúčovej témy únosov.
KĽDR priznala v roku 2002, že jej agenti uniesli 13 Japoncov. Piatim z nich už umožnila návrat domov, ostatných prehlásila za mŕtvych. Japonský premiér Šinzo Abe však tvrdí, že ešte stále sú viacerí unesení nažive a počet unesených je dokonca vyšší. Japonský premiér postavil svoju kariéru na tvrdom postoji voči Pchjongjangu, v čom má širokú verejnú podporu.
Avšak podľa japonského experta na Severnú Kóreu Masao Okonogiho Japonsko svojou neústupčivosťou iba kopíruje predchádzajúcu politiku Spojených štátov, čím v podstate zaostáva za súčasným trendom.
Spojené štáty sú od Kórejskej vojny 1950-1953 technicky stále vo vojne s Kóreou, avšak podľa slov ich hlavného vyjednávača so Severnou Kóreou Christophera Hilla dvojstranné rozhovory o normalizácii vzťahov sa zatiaľ odvíjajú "veľmi dobre." Americko-kórejské rozhovory sa 19. marca presunú z New Yorku do Pekingu.
Aj preto sa podľa japonského experta KĽDR snaží vytvoriť dojem, že rozhovory s Japonskom zaostávajú vinou Japonska. Stačí, že Kórejci prejavili ochotu prísť na stretnutie, hoci ich v každom prípade plánovali prerušiť.
Li Jong-hwa, predstaviteľ kórejskej menšiny v Japonsku, univerzitný profesor a odporca kórejského režimu, však tvrdí, že prerušenie rozhovorov bolo súčasťou kórejského scenára, čo signalizovalo vyslanie nižšie postaveného diplomata bez reálneho vplyvu vyjednať čokoľvek zásadnejšie.
Ostatné krajiny šesťstrannej dohody - Čína, Rusko, Južná Kórea a USA - zastávajú skôr zmierlivejší postoj voči KĽDR. Preto sa napríklad niektoré konzervatívne kruhy v Japonsku obávajú, že kórejská stratégia izolovať Japonsko by mohla byť úspešná. Aj konzervatívci však zastávajú názor, že prisudzovanie prílišnej dôležitosti podobným úvahám nahráva Kórejcom oveľa viac.
StoryEditor
Japonsko obvinilo KĽDR zo snahy izolovať Tokio
Tokio potom, ako stroskotali dvojdenné rozhovory v Hanoji o normalizácii vzájomných vzťahov medzi Japonskom a Severnou Kóreou, oznámilo, že nepodľahne snahám Pchjongjangu izolovať ho od ostatných partnerov.