Zvrhnutý thajský premiér pricestoval v stredu podvečer do Londýna. Ako informovalo tlačové oddelenie letiska, Thaksin Šinawatra pristál o 18:35 SELČ na letisku Gatwick v Londýne.
Lietadlo pristálo pri južnom termináli a jeho cestujúci vrátane Šinawatru nastúpili do pristavených áut. Čierny mercedes s poznávacou značkou "THAI 1" potom odviezol premiéra do príletovej haly určenej pre prominentných cestujúcich. Novinár thajskej televíznej stanice Channel 9, ktorý bol na palube s premiérom, uviedol, že cestovali letom spoločnosti Thai Airways z newyorského medzinárodného letiska Johna F. Kennedyho do Londýna.
Ako uviedol hovorca britskej vlády, Šinawatrova návšteva Británie je súkromná a thajský premiér sa nestretne so svojím britským kolegom alebo inými oficiálnymi predstaviteľmi. "Každý, kto má v poriadku doklady, môže slobodne pricestovať do Británie," uviedol hovorca vlády. V čase pristátia lietadla bolo thajské veľvyslanectvo v Londýne zatvorené. Premiérova dcéra Pinthongta študuje v britskom hlavnom meste, pričom Šinawatra vlastní v meste i nehnuteľnosti. Hovorca premiéra Tonyho Blaira uviedol, že Šinawatra nepožiadal o súkromné stretnutie, pričom britská vláda vyslovila v súvislosti so situáciou v Thajsku vážne znepokojenie. Hovorca ďalej pokračoval, že želaním britskej vlády je čo najrýchlejší návrat demokracie v ázijskej krajine.
Thajská armáda uskutočnila v utorok prevrat a zosadila Šinawatru, ktorý sa v tom čase nachádzal na zasadaní Valného zhromaždenia OSN. Vojsko za podpory tankov obkľúčilo okolie úradu vlády, prevzalo kontrolu nad televíznymi stanicami a vyhlásilo dočasnú správu lojálnu voči kráľovi. Na čele prevratu stál generál Sonthi Búnjaratglin. Najmenej 14 tankov obkľúčilo úrad vlády, sídlo premiéra Thaksina, ktorý v Bangkoku vyhlásil výnimočný stav. Svetoví lídri prevrat v Thajsku odsúdili a vyzvali tamojšie úrady na rýchle obnovenie demokratických inštitúcií. Generálny tajomník OSN Kofi Annan označil prevrat za "praktiku, ktorú nemožno podporovať".
StoryEditor