Približne 300 ľudí pochodovalo v piatok centrom hlavného mesta Lotyšska Riga, aby si pripomenulo účasť Lotyšov v jednotkách SS počas 2. svetovej vojny. Desiatky policajtov sprevádzali pochod, aby zabránili opakovaným bojom, ktoré každoročne vypuknú medzi prívržencami a odporcami jednotiek SS. Počas pochodu, ktorý smeroval k Pamätníku slobody v centre Rigy, nezaznamenali žiadne nepokoje. Nacionalisti a antifašistické skupiny plánovali oddelené demonštrácie.
Niektorí Lotyši pokladajú členov jednotiek SS, známych aj ako lotyšské légie, za hrdinov, ktorí nebojovali za nacistov, ale za oslobodenie Lotyšska spod sovietskej nadvlády.
Sovietske jednotky okupovali pobaltské krajiny (Lotyšsko, Litva a Estónsko) v júni 1940, no o rok nato ich vyhnali Nemci. Červená armáda opätovne obsadila pobaltské krajiny v roku 1944 a pripojila ich k Sovietskemu zväzu. Približne 250 000 Lotyšov sa pripojilo buď na stranu Nemcov, alebo na stranu Rusov a 150 000 v bojoch zahynulo.
Takmer 80 000 židov, respektíve 90 percent židovskej populácie v predvojnovom Lotyšsku zahynulo v rokoch 1941-42, dva roky pred vytvorením lotyšských jednotiek SS, čo mnohí Lotyši považujú za dôkaz, že jednotky nemohli zohrať nijakú úlohu v holokauste. Neznámy počet členov lotyšských jednotiek SS sa však zapojil do vrážd židov v rámci pomocnej polície roky pred svojím vstupom do jednotiek SS.
StoryEditor