StoryEditor

Napäté vzťahy s Ruskom v dôsledku nočných nepokojov

29.04.2007, 09:20
Autor:
SITASITA

Nočné nepokoje, pri ktorých bolo v noci z piatka na sobotu v Estónsku zranených asi sedemdesiatštyri ľudí vrátane deviatich policajných príslušníkov a takmer 1000 ľudí bolo zatknutých, pokračovali v sobotu politickým napätím medzi Estónskom a Ruskom.

V Rusku vyvolali informácie, že pri nepokojoch zahynul ruský občan, odsúdenie Estónska zo strany politikov, podnikateľov a demonštrantov v uliciach. Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril v sobotu na stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou najvážnejšie obavy nad nepokojmi v Talinne, hlavnom meste Estónska. Starosta Moskvy Jurij Lužkov vyzval "ruský štát a samosprávne organizácie k zmrazeniu akejkoľvek finančnej, obchodnej a kultúrnej spolupráce s estónskymi štátnymi organizáciami". S podobnou výzvou prišiel aj Sergej Jušin, šéf Ruskej národnej asociácie importérov mäsa, keď žiadal o prerušenie všetkých obchodných vzťahov s estónskymi firmami.

Protesty prebiehali vo viacerých ruských mestách vrátane Moskvy, kde sa demonštranti zišli pred estónskym veľvyslanectvom v uniformách z druhej svetovej vojny a spievali vojenské pesničky. Budovu nasprejovali a niektorí hádzali paradajky na veľvyslanectvo a urážlivo pokrikovali na estónskeho veľvyslanca. Ruské tlačové agentúry uverejnili postoj veľvyslanectva, podľa ktorého nebola veľvyslanectvu poskytnutá primeraná ochrana. Niektorí ruskí maloobchodníci oznámili, že na protest prestanú predávať estónske potraviny.

Estónsko obvinilo Rusko zo stupňovania už aj tak dosť napätej situácie. Estónske ministerstvo zahraničia vo svojom vyhlásení považuje nepodložené obvinenia zo strany ruského ministerstva zahraničia o smrti ruského občana za "poľutovaniahodné" a "iba zhoršujú celkovú situáciu v Estónsku". Podľa existujúcich dôkazov mal ruský občan podľahnúť zraneniam, ktoré mu spôsobili iní účastníci nepokojov. Rovnako Estónci odmietli aj tvrdenie ruského ministerstva zahraničia o neprimeranom použití sily voči demonštrantom, ktorí bránili premiesteniu pamätníka. Podľa Estónska protestujúci neboli v pozícii obrancov pamätníka venovaného bojovníkom proti fašizmu, ale iba vandali, mnohí z nich podnapití mladíci, ktorí ničili obchody a firmy. Merkelová vyzvala počas stretnutia s Putinom na rýchle riešenie situácie a zachovanie umiernených postojov na oboch stranách.

Vzťahy Estónska a Ruska sú napäté, odkedy Estónsko dosiahlo nezávislosť v roku 1991. Moskva opakovane obvinila Talinn z porušovania práv početnej menšiny etnických Rusov. Pre mnohých Estóncov je pomník bolestivou pripomienkou takmer 50-ročnej sovietskej okupácie krajiny, ktorá sa skončila až v roku 1991 obnovením nezávislosti Estónska.

Nepokoje vypukli prvý raz vo štvrtok v noci, keď sa polícia snažila zabrániť malej skupine mladíkov prelomiť bezpečnostný kordón okolo bronzovej sochy vojaka Červenej armády pred jej premiestnením z centra Talinnu, o ktorom rozhodli estónske úrady. Po premiestnení sochy budú nasledovať výkopové práce, ktoré majú odhaliť, či sa pod pomníkom nachádzajú pochované telá ruských vojakov a zároveň prebehne ich identifikácia. Telá následne exhumujú a pochovajú na inom mieste.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. január 2025 05:41