Európska vesmírna agentúra (ESA) vypustila dnes o 04.33 h SEČ z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane po dvojtýždňovom odklade kozmickú sondu určenú na prieskum Venuše.
Vesmírna sonda Venus Express je prvou európskou misiou k Venuši a k druhej obežnici Slnka. Podľa Francisa Rocarda z Národného centra vesmírnych štúdií (CNES) v Paríži, hlavnou úlohou 1,27-tonovej sondy bude merať a analyzovať atmosféru Venuše. Sonda bude merať teploty mrakov 10 kilometrov nad povrchom planéty, čo pomôže vedcom určiť, či sú na Venuši aktívne sopky.
Sonda, ktorá by mala doraziť na obežnú dráhu Venuše v apríli budúceho roku po vesmírnom lete trvajúcom 163 dní a v júli začať s vedeckou misiou, ponesie na palube vybavenie pre štúdium hustej a tajomnej atmosféry planéty. Priemerná teplota povrchu Venuše dosahuje 470 stupňov Celzia.
Okrem toho budú vedci pátrať po odpovediach na otázku, prečo je Venuša taká odlišná od Zeme, hoci má podobnú veľkosť, hmotnosť i hustotu. Venus Express bude tiež skúmať účinky oxidu uhličitého a takzvaného skleníkového efektu na najbližšiu vesmírnu susedu Zeme, ktorá je známa svojím nepreniknuteľným závojom hustých mrakov. Okrem Francúzska sa na misii Venus Express zúčastňuje Taliansko, Belgicko, Nemecko, Rakúsko, Švédsko a Spojené štáty.
Sondu Venus Express mala v stredu 26. októbra vyniesť do vesmíru ruská raketa Sojuz-Fregat z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Predbežná kontrola však odhalila problémy s tepelnou izoláciou v hornej časti rakety.
Poslednú misiu na Venušu uskutočnila sonda Magellan, ktorú v roku 1989 vypustila NASA. V rokoch 1990-94 obehla planétu až 15.000-krát. S použitím radaru bola schopná zmapovať povrch planéty, vrátane týčiacich sa vulkánov, gigantických trhlín a kráterov.
StoryEditor