StoryEditor

Otrávenie Litvinenka vyšetruje protiteroristické oddelenie

21.11.2006, 17:10
Autor:
SITASITA

Prípad otrávenia ruského špióna a známeho kritika ruského prezidenta Vladimira Putina bude vyšetrovať protiteroristické oddelenie britskej polície. Informoval o tom v utorok britský Scotland Yard. To, že prípad prevzalo protiteroristické oddelenie londýnskej metropolitnej polície SO15, naznačuje, že vyšetrovaniu dávajú vysoký stupeň dôležitosti. Alexander Litvinenko, ktorého v noci z nedele na pondelok umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti, je v súčasnosti pod stálou policajnou ochranou .
Bývalý podplukovník Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Litvinenko ochorel po návšteve londýnskej reštaurácie 1. novembra, kde sa stretol s človekom, ktorý mal údajne informácie o vražde známej ruskej novinárky Anny Politkovskej. Na druhý deň ho prijali do londýnskej nemocnice Barnet Hospital a minulý piatok ho previezli do University College Hospital (UCH). Jeho stav je podľa vyjadrenia nemocnice vážny a podľa posledných informácií bol pravdepodobne otrávený rádioaktívnym táliom.
Alexander Goldfarb, Litvinenkov priateľ, ktorý mu pomohol získať britské občianstvo, po jeho návšteve v nemocnici vyjadril šok z toho, v akom zúboženom stave sa kedysi zdravý muž teraz nachádza. Ako uviedol Goldfarb, Litvinenko potvrdil, že 1. novembra sa pred stretnutím s talianskym akademikom "nakrátko" stretol s dvoma Rusmi, s ktorými si dal čaj v hoteli v centrálnom Londýne. Po stretnutí s talianskym akademikom, ktorého však vylúčili z okruhu podozrivých, sa Litvinenkov zdravotný stav zhoršil. Podľa britského denníka The Daily Telegraph jeden z Rusov bol Andrej Lugovoj, bývalý šéf bezpečnostnej služby v televíznej stanici, ktorú kedysi vlastnil ruský podnikateľ Boris Berezovskij. Goldfarb a iní Litvinenkovi známi vyjadrili podozrenie, že za celou vecou stojí FSB. "Je to prepojené na Moskvu a FSB," vyhlásil Goldfarb.
43-ročný Litvinenko, ktorému v roku 2001 Británia udelila politický azyl, utiekol z Ruska po tom, ako prezradil údajný plán FSB zavraždiť ruského magnáta Borisa Berezovského, ktorý v súčasnosti tiež žije v Británii. Litvinenko sa dostal do sporu so súčasným ruským prezidentom ešte v čase, keď Putin viedol FSB. Neskôr napísal knihu o FSB, v ktorej odhaľuje prepojenie FSB s výbuchmi, ktoré v roku 1999 zničili niekoľko obytných budov a pripravili o život okolo 300 ľudí. Útoky proti civilistom, z ktorých ruská vláda obvinila Čečenov, boli jedným z argumentov vtedajšieho premiéra Putina pre vyslanie ruských vojakov do Čečenska. Politkovskaja, najznámejšia kritička Putinovej politiky v Čečensku, ktorú zavraždili minulý mesiac v Moskve, sa údajne s Litvinenkom priatelila.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
24. november 2024 17:09