StoryEditor

Únia a sociálni demokrati sa zídu v Nemecku na sondážnych rozhovoroch

28.09.2005, 12:16
Autor:
TASRTASR

Už po druhý raz sa dnes zídu na spoločných povolebných sondážnych rozhovoroch v Berlíne predstavitelia doteraz vládnucich sociálnych demokratov a opozičnej únie a aj tieto rokovania sprevádzajú špekulácie, za akých okolností môže vzniknúť vlastne spoločná červeno-čierna vládna koalícia.
Nevyjasnenou zostáva otázka číslo jedna - kto by zasadol do kresla spolkového kancelára za takúto koalíciu, keď oba tábory - ako Kresťanskodemokratická a Kresťanskosociálna únia Nemecka (CDU/CSU), tak aj Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) si nárokujú tento post naďalej pre seba. Obe najväčšie parlamentné strany sa chcú zaoberať aj obsahovými bodmi pre vznik prípadnej spoločnej vlády, prelom sa však dnes neočakáva.
CDU/CSU a SPD v utorok opätovne potvrdili, že si nárokujú pre svojich kancelárskych kandidátov - šéfku kresťanských demokratov Angelu Merkelovú a súčasného kancelára Gerharda Schrödera funkciu predsedu nemeckej spolkovej vlády. Generálny tajomník CDU Volker Kauder uviedol pre dnešné vydanie SüddeutschenZeitung, že pokiaľ prebiehajú sondovacie rozhovory tak nie je v "tejto otázke žiadne ultimátum". Zopakoval, že SPD by mala akceptovať pravidlá spolupráce demokratických strán, keď najsilnejšia parlamentná frakcia, v tomto prípade teda CDU má nárok obsadiť post kancelára.
Viaceré dnešné nemecké denníky špekulujú o tom, že by sa vicekancelárom v prípade vzniku červeno-čiernej koalície mohol stať predseda SPD a šéf parlamentnej frakcie Franz Müntefering. Takéto úvahy údajne zazneli od niektorých predstaviteľov straníckej špičky SPD. Keby sa naplnili, znamenalo by to, že Schröder by sa už po tretí raz stať kancelárom nemohol.
Müntefering však potvrdil, že jeho SPD má jasný cieľ - koalíciu na čele so Schröderom. "Máme za sebou tvrdý volebný boj a teraz ide o to, aby sme mali spoločný úspech"," vyhlásil predseda sociálnych demokratov.
Na strane druhej sa počas utorka a v dnešnej tlači vzájomne atakujú niektorí predstavitelia oboch táborov. Podľa slov podpredsedu frakcie SPD Ludwig Stieglera, je "Merkelová synonymom reakcionárskeho a spiatočníckeho programu". Podpredseda frakcie únie Ronald Pofalla zase ostro skritizoval hospodársku politiku SPD a jej politiku na pracovnom trhu. Programy únie a SPD sa podľa neho v týchto oblastiach fundamentálne rozchádzajú.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 17:25