StoryEditor

Únoscovia prepustili piatich čínskych rukojemníkov

18.01.2007, 09:40
Autor:
SITASITA

Nigérijskí ozbrojenci v stredu prepustili piatich Číňanov, pracovníkov telekomunikačnej firmy, ktorých predtým uniesli. Na svojej internetovej stránke o tom vo štvrtok informovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí. Všetci piati prepustení rukojemníci sú podľa ministerstva v poriadku. Čína neuviedla, či za ich prepustenie muselo byť zaplatené výkupné, ako to je v Nigérii v podobných prípadoch zvykom.
Ozbrojenci z Hnutia za oslobodenie delty Nigeru v stredu prepustili aj jedného z troch Talianov, ktorých uniesli začiatkom decembra na juhu krajiny. Informovala o tom s odvolaním na zdroje z talianskeho ministerstva obrany tlačová agentúra ANSA. Ozbrojenci prepustili Roberta Dieghiho, o ktorom minulý týždeň informovali, že sa mu prudko zhoršil zdravotný stav. Neskôr tvrdili, že sa rýchlo uzdravil.
V zajatí stále zostávajú ďalší dvaja Taliani - Cosma Russo a Francesco Arena, a Libanončan Imád Salibá, ktorého uniesli spolu s Talianmi. Všetci traja sú pracovníkmi talianskej ropnej spoločnosti, ktorá pôsobí na juhu Nigérie.
Len za minulý rok bolo na juhu Nigérie unesených vyše 80 cudzincov. Prevažná väčšina únosov sa tu končí prepustením rukojemníkov po zaplatení výkupného. Horší osud postihol britského rukojemníka, ktorý minulý rok zahynul pri prestrelke medzi únoscami a príslušníkmi nigérijskej armády. Hnutie za oslobodenie delty Nigeru, ktorého bojovníci stoja za prevažnou väčšinou únosov, bojuje za väčšie zisky z ťažby a predaja ropy pre miestne obyvateľstvo.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. apríl 2023 02:32