Podľa americkej ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej nie je v záujme Spojených štátov, aby zaujali oficiálne stanovisko k otázke genocídy Arménov Turkami na sklonku prvej svetovej vojny. Riceová reagovala na návrh príslušnej rezolúcie, ktorým sa zaoberá dolná komora amerického Kongresu Jednoznačné odsúdenie genocídy Arménov podľa ministerky neprispeje k zmiereniu medzi Arménmi a Turkami a iba naruší vzťahy so strategickým spojencom Tureckom.
"To, k čomu sme vyzývali Turkov a Arménov bolo, aby vytvorili spoločné historické komisie, ktoré sa tým budú zaoberať, aby vyvinuli úsilie na preskúmanie minulosti a aby ju dokázali prekonať," povedala Riceová v stredu počas rozpravy v Snemovni reprezentantov.
Arménsko a Turecko sa sporia o to, či masové zabíjanie Arménov v Osmanskej ríši v rokoch 1915 až 1917 bolo genocídou. Arméni tvrdia, že počas prvej svetovej vojny bolo v rámci plánovanej genocídy zabitých až 1,5 milióna príslušníkov ich národnosti v Osmanskej ríši. Turecko popiera, že išlo o genocídu, tvrdí, že počet obetí sa zveličuje a že k ním došlo počas občianskej vojny.
Rezolúciu o genocíde Arménov, ktorá bola predložená v januári odmieta administratíva prezidenta Georgea W. Busha, ale podporuje ju demokratická väčšina v Kongrese. Turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gül minulý mesiac varoval, že rezolúcia spôsobí v prípade prijatie trvalé poškodenie vzťahov.
StoryEditor
Rezolúcia o genocíde by poškodila vzťahy USA s Tureckom
Podľa americkej ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej nie je v záujme Spojených štátov, aby zaujali oficiálne stanovisko k otázke genocídy Arménov Turkami na sklonku prvej svetovej vojny.