StoryEditor

SR je proti pozmenenému zákonu o bezvízovom styku

24.05.2007, 13:19
Autor:
SITASITA

Senátny návrh zákona, ktorý by mal rozšíriť počet európskych krajín zaradených do bezvízového programu USA, má nových kritikov dokonca aj medzi krajinami, ktorých sa týka. Pozmenený senátny návrh totiž považujú za príliš reštriktívny. Medzi týmito krajinami je podľa agentúry AP aj Slovensko. Sedem európskych štátov - Slovensko, ČR, Poľsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko a Rumunsko poslali tento týždeň Kongresu USA list, v ktorom vyjadrujú námietky k dodatkom k novej legislatíve. Dodatky sa podľa nich zameriavajú skôr na otázky nelegálnej imigrácie, než na otázky bezpečnostnej politiky. Zmeny v návrhu republikánskeho senátora Georgea Voinovicha, ktoré sa týkajú najmä počtu odmietnutých žiadostí o víza, by mohli spôsobiť, že niektoré európske krajiny vrátane Slovenska z bezvízového programu vypadnú.
Súčasná americká vízová politika umožňuje bezvízový styk 15 krajinám EÚ. Z nových členských krajín je to len Slovinsko. O vízovom zákone začne vo štvrtok rokovať Kongres, pričom poslanecký návrh je o niečo benevolentnejší než senátny. Vlády európskych krajín, ktoré nemajú s USA bezvízový styk, žiadajú od Washingtonu zmeny na uvoľnenie cestovania a uznanie ich štatútu amerického spojenca. "Chceme sa dostať do bodu, keď sa s európskymi spojencami prvej triedy nebude zaobchádzať ako so spojencami druhej triedy," povedal v tejto súvislosti v rozhovore pre AP veľvyslanec SR v USA Rastislav Káčer. Podobne sa vyjadril aj litovský veľvyslanec vo Washingtone Audrius Bruzga, podľa ktorého táto záležitosť podkopáva obraz USA v jeho krajine. Dokonca aj krajiny, ktoré by nové podmienky splnili, sú proti sprísnenej forme zákona. "Sme solidárni s Poľskom, Slovenskom, Litvou a ďalšími krajinami," povedal zástupca českého veľvyslanca v USA Jaroslav Kurfurst.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. júl 2022 04:19