StoryEditor

Počet obetí po zemetrasení v Peru prekročil 500

17.08.2007, 13:16
Autor:
SITASITA

Záchranári v Peru pokračujú v piatok v prehľadávaní trosiek a v pátraní po ľuďoch, ktorí mohli prežiť stredajšie silné zemetrasenie. Najhoršie zemetrasenie za posledných 40 rokov, ktorého sila dosiahla 8 stupňov Richterovej škály, pripravilo o život najmenej 500 ľudí. Očakáva sa, že tento počet rapídne stúpne, keď záchranári odkryjú všetky zrúcané budovy. "Počet obetí dosiahol 500 až 510, zranených je 1600 ľudí. Pod troskami domov sú však ďalší mŕtvi," informoval šéf peruánskej hasičskej služby Roberto Ocno. Oblasť za posledné dva dni postihlo 300 následných otrasov, niektoré až o sile 6,3 stupňa. Otrasy môžu pokračovať až tri týždne, preto tisíce ľudí zo strachu spia pod holým nebom.
Zemetrasenie sčasti zničilo mestá Ica, Pisco a Chincha na tichomorskom pobreží krajiny a poškodilo viacero budov v hlavnom meste Lima. Cesty a diaľnice popraskali, telefonické a elektrické vedenia boli na mnohých miestach prerušené. Nemocnice sú preplnené zranenými, márnice mŕtvymi. Mŕtve telá musia ukladať na uliciach a námestiach. Prezident Alan Garcia, ktorý navštívil zasiahnuté miesta, vyhlásil vo štvrtok trojdňový smútok. V celej krajine vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti a ministerstvo zdravotníctva požiadalo občanov o darovanie krvi.
Pobrežné mesto Pisco, v ktorom žije 130 000 obyvateľov, bolo zničené na 70 percent. "Na uliciach ležia stovky mŕtvych tiel, poškodené nemocnice sú plné zranených," povedal novinárom Juan Mendoza, starosta mesta. "Nemáme vodu, zničené sú komunikácie, domy a kostoly sa zrútili alebo sú silne poškodené. Mesto urýchlene potrebuje pomoc," zdôraznil Mendoza. V miestnom kostole svätého Klementa našlo smrť až 200 ľudí počas zádušnej omše. Tsunami menšieho rozsahu zaplavili niekoľko dedín v zálive Paracas, kde sa nachádza aj známe turistické stredisko, ktoré je od zemetrasenia odrezané od sveta.
Podľa ministra zdravotníctva Carlosa Vallejosa sa nájdenie živých stáva čoraz nepravdepodobnejším. "Začíname strácať nádej, že po 24 hodinách nájdeme niekoho živého," povedal. Ako informoval, štátni lekári odvolali celonárodný štrajk, aby mohli pomôcť zvládnuť situáciu.
Peruánska vláda vyslala do oblasti helikoptéry, lietadlá, zdravotníkov, políciu aj vojakov. Na záchranných prácach a pomoci sa zúčastňujú aj Červený kríž a OSN. Pomoc už prisľúbila Kanada, Španielsko, Taliansko, Francúzsko a viaceré juhoamerické krajiny. Pápež Benedikt XVI. vyzval rímskokatolícke organizácie, aby Peru poskytli pomoc. Pomoc zahŕňa aj financie od USA, OSN a EÚ ako aj stany, pitnú vodu a lieky. Washington ponúkol svoju nemocničnú loď Comfort, ktorá má 12 operačných sál a pracuje na nej 800 zdravotníkov. Momentálne sa nachádza v Ekvádore. "Zahraničie reaguje veľmi štedro aj bez toho, aby Peru musela o pomoc požiadať," povedal v tejto súvislosti prezident Garcia.
Podľa Úradu pre geologický výskum USA (USGS) malo zemetrasenie 8 stupňov na Richterovej škále a jeho epicentrum bolo 145 kilometrov na juhovýchod od mesta Lima v hĺbke 40 kilometrov. Prvé zemetrasenie zaznamenali v stredu o 18.40 miestneho času (štvrtok 01.40 SELČ).

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
04. október 2022 22:47