Severná a Južná Kórea začali v utorok vojenské rozhovory na vysokej úrovni, pričom sporná morská hranica na západnom pobreží polostrova by pravdepodobne mala zostať hlavnou témou. Dvojhviezdičkoví generáli zastupujú oba štáty na trojdňových stretnutiach uprostred demilitarizovanej zóny v dedine Pchanmundžom. Rozhovory, ktoré sú pravidelným nástrojom vzájomnej komunikácie na najvyššej úrovni medzi oboma armádami, nadviažu na dohody, ktoré dosiahli na predchádzajúcom stretnutí v máji.
Medzi dohody patrí zriadenie spoločnej rybárskej oblasti v okolí spornej námornej hranice na západnom pobreží a príprava bezpečnostných opatrení pre spoločné hospodárske projekty v blízkosti hranice. Obe strany od mája uskutočnili tri kolá rozhovorov na nižšej úrovni, no bez pokroku, pretože KĽDR zopakovala svoju starú požiadavku na zväčšenie svojej morskej hranice na úkor južného suseda. Aj tohtotýždňové stretnutia môžu priniesť iba malý pokrok, pokiaľ Pchjongjang opätovne vznesie svoju požiadavku.
Hranica je predmetom neustálych sporov na rozdelenom polostrove, pretože Severná Kórea neuznáva súčasnú morskú hranicu vytýčenú OSN na konci Kórejskej vojny 1950-1953. KĽDR v posledných mesiacoch niekoľkokrát pohrozila, že násilné zrážky z rokov 1999 a 2002 sa môžu zopakovať, pokiaľ juhokórejské lode neprestanú narúšať jej teritoriálne vody. Vody v okolí spornej morskej hranice sú pre oba štáty miestom sezónneho rybolovu krabov od mája do júna. Kórejská vojna skončila prímerím, ktoré nikdy nenahradila mierová zmluva, takže oba štáty sú stále technicky vo vojne.
StoryEditor