"Nikto nechce na Srbsko klásť tento typ dilemy (výber medzi vstupom do EÚ a udržaním si Kosova). Ide o dve samostatné otázky, akýkoľvek pokus spájať vstup Srbska s vývojom v Kosove by bol nesprávny a kontraproduktívny," vyhlásila grécka ministerka zahraničia Dora Bakoyannisová na spoločnej tlačovej konferencii s Ivailom Kalfinom a Adrianom Mihaiom Cioroianom.
Grécko, ktoré dlhododobo nesúhlasí so žiadnymi zmenami hraníc na Balkáne, sa nesúhlasne vyjadrilo aj v prípade uznania nezávislého Kosova, ak albánska väčšina v provincii jednostranne vyhlási nezávislosť od Srbska. Rumunsko, v ktorom žije početná maďarská menšina, postoj Grécka zdieľa. Kompromisnejší postoj zastáva Bulharsko, avšak ani Kalfin nevyjadril otvorene nesúhlas so svojimi dvoma kolegami, uviedol iba, že "akékoľvek riešenie, ktoré nevychádza z kompromisu, je zlé". Schôdzka za účasti ministrov je pravidelným kolom konzultácií týchto troch krajín.
Kosovskí Albánci pohrozili unilaterálnym vyhlásením nezávislosti v prípade, že Bezpečnostná rada nenájde východisko zo slepej uličky. Rusko ako stály člen BR OSN vznieslo hrozbu, že bude vetovať rezolúciu, ktorú nepodporia aj Srbi.