StoryEditor

Pri bombovom útoku v Alžírsku zahynulo najmenej 16 ľudí

07.09.2007, 08:16
Autor:
SITASITA

Pri štvrtkovom výbuchu v alžírskom meste Batna zahynulo najmenej 16 ľudí a 74 bolo zranených. Informovali o tom zdravotnícke a bezpečnostné zdroje. Bomba explodovala v zástupe ľudí asi 45 minút pred plánovaným príchodom prezidenta Abdelazíza Boutefliku do mesta v rámci jeho poslednej zastávky na turné vo východnom Alžírsku. Podľa miestnej polície muž vo veku 30 až 35 rokov nechal tašku s výbušninou v strede zástupu čakajúceho na prezidenta pred mešitou Al-Atik v Batne.
Svedkovia zalarmovali políciu, pretože muž sa správal podozrivo. Keď sa polícia k nemu začala blížiť, muž tašku odhodil a snažil sa ujsť, pričom došlo k výbuchu. Nie je známe, či muž zahynul alebo bol zranený. Zatiaľ sa k útoku nikto neprihlásil.
Štvrtkový útok sa odohral krátko pred šiestym výročím útokov na USA 11. septembra 2001. Analytici a bezpečnostní predstavitelia upozorňovali na možnosť útokov al-Kájdy v tomto období. Nemecké orgány vo štvrtok oznámili, že zatkli troch islamských ozbrojencov podozrivých z prípravy rozsiahlych bombových útokov. V utorok zatkli v Dánsku ôsmich mužov pakistanského, afganského, somálskeho a tureckého pôvodu podozrivých z napojenia na popredných členov al-Kájdy. Dánske úrady však nezverejnili miesta alebo termíny zamýšľaných útokov.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
27. september 2023 22:59