Najlepšou odpoveďou na problémy v oblasti zamestnanosti sú vedomosti, schopnosti a zručnosti. "Dlhodobé znižovanie nezamestnanosti nie je možné, ak sa nevytvoria dostupné a efektívne nástroje na prípravu ľudí na zaradenie na pracovný trh," uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave eurokomisár Ján Figeľ. V Európskej komisii (EK) má na starosti práve oblasť vzdelávania, odbornej prípravy, kultúry a mládeže.
Okrem vstupu Slovenska do eurozóny preto Figeľ v tejto súvislosti vyzdvihol aj dôležitosť budovania vzdelanostnej ekonomiky. Podľa neho je to najlepší nástroj pri formovaní modelu tzv. flexicurity, ktorý predstavuje kombináciu flexibility a bezpečnosti pracovného trhu. "Aj jedno aj druhé je veľmi potrebné," zdôraznil eurokomisár.
Konkrétnejšie hodnotenie navrhovaných zmien v slovenskom Zákonníku práce (ZP) bude možné až po ich prijatí, Figeľ však Slovensku odporúča, aby sa inšpirovalo úspešnými príkladmi z iných krajín Európskej únie (EÚ). "Za veľmi inšpirujúce modely v poslednom desaťročí by som považoval kombinácie z Dánska, Írska a Fínska. Sú to krajiny, ktoré sú podobné alebo menšie ako Slovensko, a ktoré reálne dokázali zmeniť svoje parametre, napr. situáciu na pracovnom trhu, ale aj postavenie krajiny z hľadiska konkurencieschopnosti," doplnil.
StoryEditor