Odložiť prijatie eura o niekoľko mesiacov, či rokov by bolo pre Slovensko nevýhodné. Znamenalo by to splniť všetky podmienky na jeho prijatie a dlhodobo ich udržiavať. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii analytik ČSOB Marek Gábriš.
Podľa neho vstup do Európskej menovej únie (EMÚ) je pre Slovensko výhodný preto, lebo je malou krajinou s malým trhom. "Keďže vývoz zo Slovenska smeruje hlavne do krajín Európskej únie, znížia sa náklady pre firmy," hovorí Gábriš. Okrem toho slovenský trh je najmenší v regióne V4, ktorý ho ovplyvňuje a každá turbulencia sa odrazí negatívne na slovenskej korune.
Gábriš pripomenul vyjadrenia Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá si po začlenení SR do mechanizmu výmenných kurzov ERM II sľubuje väčšiu stabilitu, resp. menšiu koreláciu ovplyvňovanú zmenou ekonomickej situácie v okolitých krajinách.
Výkyvy v susedných krajinách často negatívne ovplyvňovali aj slovenskú korunu. Pre investorov by mal vstup do ERM II signalizovať, že krajina je na ceste k prijatiu eura o krok ďalej. Časom by mali investori vyčleniť slovenskú korunu z regiónu a súčasné výkyvy forintu alebo zlotého, ktoré aj naďalej ovplyvňujú jej kurz koruny, by podľa Gábriša nemali mať na ňu vplyv.
Ekonomika Slovenska rastie podľa slov analytičky ČSOB Silvie Čechovičovej rýchlejšie ako ekonomika EÚ, aj keď za ňou zaostáva. Podľa nej je tu však predpoklad, že naďalej bude rásť vysokým tempom a naďalej by sa mal posilňovať nominálny kurz koruny voči euru.
Odhadnúť, aký bude výmenný kurz eura v roku 2009, nie je podľa analytikov možné. Je menší predpoklad, že by sa pohyboval okolo 40 Sk za EUR, pričom Gábriš to vidí skôr okolo 35 Sk. Pri prípadnom poklese kurzu by sa podľa Gábriša snažila centrálna banka dostať na cestu, ktorá by zodpovedala makroekonomickým ukazovateľom. "Snahou centrálnej banky bude udržať kurz aj preto, že je dobrým prostriedkom na znižovanie inflácie," uzavrela Čechovičová.
StoryEditor
Pre SR ako malú krajinu je výhodnejšou menou euro
Vstup do Európskej menovej únie je pre Slovensko výhodný, lebo je malou krajinou s malým trhom. "Keďže vývoz zo Slovenska smeruje hlavne do krajín EÚ, znížia sa náklady pre firmy," povedal analytik ČSOB Marek Gábriš na dnešne tlačovej konferencii.