StoryEditor

Zamestnanosť v bankovom sektore pomaly klesá

12.06.2006, 11:10
Autor:
SITASITA
V bankovom sektore pracovalo na konci marca tohto roka 20 972 pracovníkov, čo je medziročný pokles o 0,3 %. Na tomto poklese sa podieľala komerčná banková sféra, v centrálnej banke pracovalo na konci tretieho mesiaca medziročne o 61 pracovníkov viac.

V bankovom sektore pracovalo na konci marca tohto roka 20 972 pracovníkov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 0,3 %. Na tomto poklese sa podieľala komerčná banková sféra, v ktorej počet pracovníkov medziročne klesol o 125 na marcových 19 731 zamestnancov. Naopak, centrálna banka zamestnávala na konci tretieho mesiaca 1 241 pracovníkov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 61 pracovných miest. Vyplýva to z údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS).
Na slovenskom bankovom trhu aktívne vykonáva svoju činnosť 18 komerčných subjektov a šesť pobočiek zahraničných bánk. Najmladšou pobočkou, ktorá svoju činnosť vykonáva od marca tohto roka, je česká J&T Banka. Bankový sektor evidoval na konci marca na celom Slovensku spolu 692 pobočkových zastúpení, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 16 %. Tri najväčšie slovenské banky, teda Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka, sa na celkovom počte pobočiek podieľali približne 65 percentami. Najväčšie rozmiestnenie bankových pobočiek bolo v Bratislavskom kraji s počtom 163 pobočiek. Ostatné kraje evidovali na konci marca menej ako 100 pobočiek.
Základné imanie bánk a pobočiek zahraničných bánk ku koncu tretieho mesiaca predstavovalo 44,336 mld. Sk, z čoho výška zahraničného kapitálu bola v sume 39,798 mld. Sk a zvyšok tvoril slovenský kapitál. Banky bez zahraničnej majetkovej účasti sú iba dve, a to Poštová banka a Slovenská záručná a rozvojová banka. Z teritoriálneho hľadiska malo ku koncu marca podľa NBS najväčší podiel na zahraničnom základnom kapitáli Rakúsko s 15,688 mld. Sk a za ním Luxembursko s 12,528 mld. Sk. Výrazný pokles podielu slovenského kapitálu a prílev zahraničného kapitálu súvisí s reštrukturalizáciou a privatizáciou slovenského bankového sektora, a to najmä v roku 2001. Z najväčších slovenských bánk to boli vtedy VÚB banka a Slovenská sporiteľňa.
Bankový sektor na Slovensku hospodáril v prvom kvartáli tohto roka podľa medzinárodných účtovných štandardov s čistým ziskom 4,153 mld. Sk. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených centrálnou bankou, čisté úrokové výnosy predstavovali 7,514 mld. Sk. Čistý zisk z poplatkov a provízií bankového sektora bol na úrovni 2,828 mld. Sk. Bilančná suma bánk na konci marca dosiahla 1,394 bil. Sk.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. apríl 2024 22:54