Zakladateľ Microsoft Bill Gates povedal, že boj so softvérovým pirátstvom a jeho zníženie na úroveň, ktorú má v USA a Európe, potrvá 10 rokov. "V Indii a Číne to bude trvať desaťročie, kým ho dostaneme na túto úroveň," povedal dnes Gates vedúcim predstaviteľom obchodu na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.
Ďalej uviedol, že tržby jeho spoločnosti sa v oboch krajinách z roka na rok zvyšujú a verí, že Čína a India zmenia svoj postoj k licenciám rovnako, ako to urobil Tajwan a Južná Kórea. Aj na Tajwane a v Južnej Kórei bolo softvérové pirátstvo kedysi bežné, ale obe krajiny zmúdreli potom, ako zbohatli a začali zbierať úrodu zo svojich lokálnych softvérových firiem.
Microsoft v ostatných rokoch dosahuje viac ako 30 % rast tržieb a výrazne zvýšil svoje investície v krajine, rovnako, ako to urobil aj v Indii. Analytici z brandže dlho nazývali Čínu centrom pirátstva vo všetkých oblastiach. Nezákonné kópie trápia predajcov softvéru, výrobcov iných hi-tech produktov, ako aj farmaceutické spoločnosti.
V dlhodobom výhľade však, podľa Gatesa, budú Čína aj India rešpektovať duševné vlastníctvo. Prispeje k tomu prechod od jednoduchých nízkonákladových výrobných centier k vývoju vlastných technologicky pokročilých výrobkov. "Uvidíme oveľa rýchlejší pokrok v tejto oblasti," povedal. Rýchly rozvoj Číny a Indie je ústrednou témou summitu v Davose. Podľa Gatesa je nevyhnutné, aby sa hi-tech biznis postupne presunul do týchto nových ekonomických centier.
Gates upozornil na to, že napríklad v oblasti výchovy vedcov a inžinierov, teda odborníkov, na ktorých stojí a padá inovácia v jednotlivých odboroch, sa iniciatíva presúva na východ. Napríklad USA vychovajú 75 000 inžinierov ročne a ich počet každý rok prudko klesá, zatiaľ čo iba India ich ročne vyškolí 325 000. Avšak tento presun sa neudeje zo dňa na deň a podľa Gatesa preto v najbližších 10 rokoch bude Microsoft väčšinu výskumu a vývoja realizovať v USA.
Informovala o tom agentúra Reuters.
StoryEditor