StoryEditor

Hromadnú pripomienku k novele ZP ministerstvo neakceptovalo

13.03.2007, 14:39
Autor:
SITASITA
Signatári hromadnej pripomienky nesúhlasia s viacerými zmenami, ktoré má novela ZP priniesť. Podľa iniciátorov by si zmeny vo vyplácaní odstupného vyžiadali dodatočné náklady zamestnávateľov vo výške 1 mld. Sk.

Rozporové konanie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) a iniciátorov hromadnej pripomienky k návrhu novely Zákonníka práce (ZP) skončilo neúspechom. Ako po utorňajšom konaní uviedol jeden z iniciátorov Ondrej Dostál, s ministerstvom sa zhodli iba na jednej technickej pripomienke, no zásadné výhrady MPSVR neakceptovalo a materiál pokračuje v legislatívnom procese s rozporom.
Ako Dostál dodal, rozporové konanie MPSVR bude pokračovať s odbormi a zamestnávateľmi. "Ak si však vláda osvojí novelu ZP v súčasnom znení, budeme vplývať na poslancov," skonštatoval Dostál. Zároveň odmietol, že by iniciátori uvažovali o nátlakových akciách. "O pracovnom práve sa nerozhoduje na námestiach," poznamenal.
Hromadnú pripomienku iniciovali Občianska konzervatívna strana, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Nadácia F. A. Hayeka, Inštitút ekonomických a spoločenských štúdií a Inštitút za slobodnú spoločnosť. Pripomienku na internete podporilo vyše 600 signatárov. Dostál pritom vyzdvihol prístup MPSVR, ktoré rozporové konanie vôbec uskutočnilo. Ako Dostál pripomenul, hromadnú pripomienku k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú iniciátori podali rovnakým spôsobom, ministerstvo zdravotníctva odmietlo uznať. Argumentovalo pritom tým, že hárky nie sú vlastnoručne podpísané. "Ministerstvo zdravotníctva robí obštrukcie, oceňujeme preto postoj MPSVR, ktoré dodržiava legislatívne pravidlá vlády," skonštatoval Dostál.
Signatári hromadnej pripomienky nesúhlasia s viacerými zmenami, ktoré má novela ZP priniesť. Podľa iniciátorov by si zmeny vo vyplácaní odstupného vyžiadali dodatočné náklady zamestnávateľov vo výške 1 mld. Sk. Vytvorenie miest platených odborárskych predákov by zamestnávateľov pripravilo o ďalších 300 až 400 mil. Sk. Odbory by mali získať silné kompetencie, napríklad zastaviť výrobu v prevádzke bez súhlasu zamestnávateľa či inšpektorátu práce. Podľa iniciátorov by novela, ktorej úmyslom je chrániť zamestnancov, mala negatívne dopady aj na nich. Znepružnila by totiž pracovný trh a sťažila by možnosť zamestnať sa nízko kvalifikovaným nezamestnaným.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
29. december 2024 00:22