StoryEditor

SB: Slovensko má vo V4 najlepšie podmienky na podnikanie

06.09.2006, 09:16
Autor:
SITASITA
Slovensko má zo správy Svetovej banky "Doing business 2007" najlepšie podmienky na podnikanie spomedzi krajín Visegrádskej štvorky. Spomedzi 175 krajín sa SR umiestnila na 36. mieste, hneď za Francúzskom. Medziročne však klesla o dve miesta.

Slovensko má najlepšie podmienky na podnikanie spomedzi krajín Visegrádskej štvorky (V4). Ako vyplýva zo správy Svetovej banky "Doing business 2007," ktorá hodnotila a porovnávala podmienky na podnikanie v 175 krajinách sveta, SR sa v rebríčku umiestnila na 36. mieste, hneď za Francúzskom. SR si v porovnaní s minulým rokom zhoršila pozíciu, vlani totiž obsadila 34. miesto. ČR skončila v hodnotení na 52. mieste, v minulom roku pritom dosiahla 50. miesto. Maďarsko obsadilo 66. miesto, vlani bolo na 60. mieste. Poľsko z vlaňajšieho 74. miesta pokleslo na 75. miesto. Krajinou s najlepšími podmienkami na podnikanie na svete sa stal Singapur, ktorý z druhého miesta z minulého roka vytlačil z pozície svetovej jednotky Nový Zéland. Na treťom mieste skončili USA, nasledovala Kanada, Hongkong (avšak Čína samotná obsadila až 93. miesto), Veľká Británia, Dánsko, Austrália, Nórsko a prvú desiatku uzatvorilo Írsko.
Pri hodnotení podmienok podnikania vychádzala Svetová banka z viacerých samostatne posudzovaných kategórií. Organizácia posudzovala napr. podmienky na začatie podnikania, získania licencií, zamestnávania pracovníkov, ďalej skúmala dostupnosť úverov, ochranu investícií, zdaňovanie, podmienky obchodovania so zahraničím, úroveň vymožiteľnosti plnenia zmlúv a na záver posudzovala podmienky ukončenia podnikania. Zo správy vyplýva, že SR má čo zlepšovať najmä v oblasti ochrany investícií, kde skončila na 118. mieste.
Svetová banka nehodnotila len súčasný stav, ale aj reformné úsilie. Správa vyzdvihla desať krajín, ktoré vykázali v porovnaní s minulým rokom najviac reforiem zameraných na zlepšenie podnikateľského prostredia. Najlepším reformátorom je Gruzínsko, ktoré sa dostalo z minuloročného 112. miesta na 37. miesto, nasleduje Rumunsko, Mexiko, Čína, Peru, Francúzsko, Chorvátsko, Guatemala, Ghana a Tanzánia.
Svetová banka začala zverejňovať porovnávacie štúdie o podmienkach podnikania od roku 2003. Ako táto organizácia tvrdí, zverejňovanie týchto správ inšpirovalo, alebo poskytlo informácie pre minimálne 48 reforiem zlepšujúcich podnikateľské prostredie na celom svete.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. marec 2023 01:27