StoryEditor

Nenásytné monopoly podľa Jahnátka obmedzujú podnikanie v SR

09.08.2006, 17:10
Autor:
SITASITA

Nenásytnosť energetických monopolov podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka obmedzuje podnikateľské prostredie na Slovensku. "Upozorňujeme monopoly, že čas na vyjednávanie sa kráti. Vláda má nástroje, ako ukrotiť neobmedzenú expanziu energetických monopolov," povedal minister na tlačovej besede po rokovaní vlády. Politika týchto energetických podnikov podľa neho "vyráža tromfy z rúk ostatným podnikateľským subjektom, ktorí nedokážu akceptovať vo svojich výrobkoch zvýšené ceny energií a dostávajú sa do veľmi nevýhodnej pozície z hľadiska exportu".
Šéf rezortu hospodárstva preto zvolal na piatok rokovanie so všetkými energetickými monopolmi, aby s nimi prediskutoval posun ich názorov na možnú reguláciu cien, respektíve dopad cien na občana. "Vláda dáva monopolom poslednú šancu pochopiť situáciu, prijať také ceny, ktoré budú únosné kúpyschopnosti slovenských obyvateľov a po zohľadnení tohto môžeme nájsť dohodu. Pokiaľ nie, tak štát pritvrdí," zdôraznil Jahnátek.
Ako ďalej uviedol, traja veľkí investori odišli z rokovaní s ministerstvom kvôli cenovej politike v oblasti energií. "Zdôvodnili to tým, že nevieme zagarantovať určitý stabilný vývoj cien a oni nevedia do svojich kalkulácií preniesť položku energií a preto idú do susedných štátov, kde je táto politika jednoznačnejšia," povedal Jahnátek. Ďalší dvaja investori, ktorí už pôsobia na Slovensku, ministrovi hospodárstva podľa jeho slov povedali, že "ak by vedeli, že nastane takáto obrátka v cene energií, neprišli by na Slovensko".
Predchádzajúca vláda predala podľa Jahnátka 66 % akcií Slovenských elektrární, a.s. (SE) talianskej spoločnosti Enel za hodnotu jedného atómového reaktora v Mochovciach. Vláda sa pritom zaviazala, že do roku 2010 nebude žiadať dividendy zo SE. Z tejto dividendovej politiky vláda podľa ministra hospodárstva naakumuluje v spolupráci s Enelom 1,3 mld. eur. "Na dostavbu ostávajúcich dvoch blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach si tak Enel zoberie pôžičku len 700 mil. eur. Ako bývalý manažér firmy by som bol veľmi rád, keby som vedel za takýchto finančných podmienok realizovať investície vo firme," povedal minister.
Podľa premiéra Roberta Fica bolo Slovensko vždy schopné vyvážať elektrickú energiu. "Nastáva však obdobie, kedy v krátkom časovom úseku bude Slovensko odkázané na dovoz 20 % elektriny, a to vďaka rozhodnutiam predchádzajúcej vlády," uviedol Fico. Elektrická energia je pritom podľa predsedu vlády pre slovenské domácnosti druhou najdrahšou v Európskej únii. "Nie je normálne, aby z krajiny, ktorá bola schopná produkovať elektrinu na vývoz, sa stala krajina závislá na dovoze," povedal Fico. Ako doplnil minister hospodárstva, výrobná cena elektrickej energie dosahuje len 38 % priemernej výrobnej ceny v krajinách Európskej únie. "Tak si viete predstaviť tie zisky, ktoré majú distribučné spoločnosti a všetci ďalší, ktorí sa podieľajú na výrobe elektriny," zareagoval premiér.
Slovensko je podľa ministra hospodárstva pripravené spätne odkúpiť podiel Enelu v Slovenských elektrárňach. Na rokovaniach o cenách elektrickej energie o tom informoval aj generálneho riaditeľa spoločnosti Enel Fulvia Contiho. "Sme jednoducho povedali, že si budeme pomery na Slovensku určovať tak, aby boli výhodné občanom SR a ja som pánu Contimu ponúkol, že Slovensko je pripravené odkúpiť Slovenské elektrárne naspäť," povedal minister.

(1 EUR = 37,565 SKK)

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 04:58