Distribučná spoločnosť Západoslovenská energetika, a.s. (ZSE) plánuje v tomto roku preinvestovať viac ako 2 mld. Sk. "Tohtoročný plán investícií je pokračovaním snahy o zlepšenie technických parametrov a spoľahlivosti distribučnej siete, ktorá je najmä v Bratislavskom kraji vďaka búrlivému rozvoju v niektorých oblastiach na hranici svojich kapacitných možností," uviedol pre agentúru SITA hovorca ZSE Ján Orlovský.
Takmer 600 mil. Sk chce distribučná spoločnosť investovať do sietí nízkeho napätia, vrátane rekonštrukcií, pripájania nových odberateľov a ekologizácie v 738 obciach zásobovacieho územia ZSE. "Medzi najväčšie investičné akcie patrí rekonštrukcia rozvodne v Križovanoch, ktorá sa okrem iného pripravuje aj na odstavenie jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice," spresnil Orlovský. Ako dodal, ďalšie rekonštrukcie rozvodní a posilnenia 110 kV a 22kV vedení si vyžiadajú náklady niekoľko sto miliónov korún. Medzi tieto patrí napríklad 110 kV vedenie na trase Pezinok - Senec, rekonštrukcia vedení 110 kV a elektrickej stanice 110/22 kV na trase Levice - Nové Zámky, ekologizácia rozvodní 110/22 kV v Komárne, Sládkovičve a Holíči.
"Medzi ďalšie významné investície radíme spoluúčasť našej spoločnosti na pripojenie veterných parkov do distribučnej sieti v oblasti Senca, Nitry, Levíc, Záhoria, Považia s nákladmi medzi 100 až 200 mil. Sk," uviedol Orlovský. Táto aktivita ZSE súvisí s plnením požiadaviek Európskej únie na obnoviteľné zdroje. Priemyselné parky si podľa hovorcu ZSE vyžiadajú náklady od 20 do 250 mil. Sk v závislosti od projektovej a technickej pripravenosti žiadateľa na pripojenie. "Ďalšie náklady súvisia s automatizáciou dispečerského riadenia a zabezpečenia siete," komentoval Orlovský.
Ako dodal, vedenie spoločnosti pravidelne rokuje s akcionármi firmy o rozdelení zisku s cieľom zachovať čo najväčší objem prostriedkov v spoločnosti práve na investície do dnes už poddimenzovanej kapacity distribučnej siete. "Prudký rozvoj regiónu, ale aj liberalizácia trhu a vznik samostatných obchodných spoločností zaoberajúcich sa predajom elektriny kladú zvýšené nároky na voľné kapacity siete, ktoré sa tak stávajú v niektorých oblastiach kraja nedostatočnými," uzavrel Orlovský.
Do ZSE vstúpila v septembri 2002 nemecká spoločnosť E.ON Energie, keď sa stala víťazom tendra na predaj 49 % akcií ZSE. V novembri roka 2003 E.ON Energie predal 9 % akcií ZSE Európskej banke pre obnovu a rozvoj (EBRD). V súčasnosti tak nemecká firma drží 40 % akcií ZSE. Fond národného majetku SR vlastní zvyšných 51 %, vykonávateľom akcionárskych práv je však Ministerstvo hospodárstva SR.
StoryEditor