Hodinové náklady na zamestnanca v hospodárstve SR vzrástli v treťom kvartáli v medziročnom porovnaní až o 7,4 %. Ako vyplýva zo správy štatistického úradu Európskej únie (EÚ), najvýraznejšie rástli náklady na zamestnanca v SR v priemysle, a to o 8,5 %, v stavebníctve náklady stúpli o 2,7 % a v službách o 7 %. Z iného delenia Eurostatu vyplýva, že nepriame náklady, ktoré zahŕňajú príspevky zamestnávateľa do fondov sociálneho či zdravotného zabezpečenia ako aj dane z príjmu zamestnanca, stúpli až o 5,1 %, kým priame mzdové náklady sa zvýšili o 8,1 %.
Priemerný medziročný nárast nákladov na zamestnanca v EÚ predstavoval 2,6 %, pričom v priemysle EÚ náklady stúpli o 3 %, v stavebníctve o 2,7 % a v službách o 2,5 %. V 12-člennej eurozóne sa náklady na zamestnanca v priemere zvýšili o 2 %. V priemysle menovej únie stúpli o 2,6 %, v stavebníctve o 1,4 % a v sektore služieb narástli o 1,8 %.
Spomedzi krajín, ktoré poskytli Eurostatu údaje, sa náklady na zamestnanca zvýšili najvýraznejšie v Lotyšsku, a to o 23,6 %, v Litve náklady vzrástli o 20 %, v Estónsku o 17 % a v Maďarsku o 9,5 %. Malta naopak bola jedinou krajinou, kde náklady na zamestnanca medziročne poklesli, a to o 0,2 %. Najslabší nárast zaznamenalo Portugalsko, na úrovni 0,1 %, potom Nemecko s rastom 0,5 %, v Holandsku náklady stúpli o 0,6 %.
Celkové náklady na zamestnanca zahŕňajú mzdu zamestnanca vrátane benefitov a nepriame náklady zamestnávateľa, ako napríklad povinné odvody do fondov sociálneho či zdravotného poistenia.
StoryEditor