Ministri poľnohospodárstva Európskej únie dnes v Bruseli opäť rokujú o reforme európskeho trhu s vínom, ktorej cieľom je zvýšenie konkurencieschopnosti producentov vína, posilnenie dobrého mena európskych vín a dosiahnutie rovnováhy medzi ponukou a dopytom na trhu.
Európska komisia (EK) v júni predložila viaceré možné kroky pre zreformovanie vinárskeho sektora. Ich súčasťou je aj dobrovoľná likvidácia 400 000 hektárov (ha) viníc, a to z celkovej plochy 3,4 milióna ha, v období 5 rokov, pričom EK navrhuje kompenzáciu v celkovej hodnote 2,4 miliardy EUR. Približne polovica z európskych subvencií pre vinice, ktoré predstavujú sumu 1,2 miliardy EUR, sa totiž každoročne použije na tzv. krízovú destiláciu, ktorou sa spracúva nadbytočné víno na lieh.
Slovenský minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa už na júnovom zasadnutí síce rovnako ako aj ďalší ministri pripustil potrebu reformy trhu s vínom, no dal najavo nesúhlas s likvidáciou viníc. Na Slovensku je v súčasnosti dovedna 22 000 ha viníc, ktoré by minister chcel zachovať. Dnes sa proti klčovaniu postavilo 12 členských krajín únie.
"Komisia síce zdôrazňuje, že by to bolo na princípe dobrovoľnosti, ale táto dobrovoľnosť pre nás vytvára riziká, že by u nás niektorí pristúpili ku klčovaniu. Mohli by ich motivovať peniaze - za vyklčovaný hektár je to asi 200 000 korún - a súčasná ekonomická situácia by ich mohla viesť k tomu, že by sa vzdali vinohradu a pestovali by tam niečo iné," objasnil Jureňa.
Komisia by okrem klčovania chcela tiež zakázať pridávanie cukru do vín, proti čomu Slovensko namieta. Rovnaký názor zastávajú aj krajiny rovnakých zemepisných šírok.
"Je tu pomerne silný tlak na to, aby bol cukor zachovaný. Nemci, Rakúšania, Maďari, Česká republika, Luxembursko a Poľsko majú ten istý názor ako aj my, že by sme mali udržať pridávanie cukru minimálne na úrovni 2 %. Južné krajiny vyrábajú prírodné sladidlo zo štiav a pokiaľ by bol cukor vylúčený úplne, tak by sa tri (juhoeurópske) krajiny mohli stať monopolnými a mohli by zneužívať svoje postavenie na trhu," varoval slovenský minister.
Podľa neho má dosladzovanie cukrom na Slovensku určitú historickú tradíciu. "V našich podmienkach je cukor dôležitý. Jeden rok sa nám vydarí a nemusíme teoreticky vôbec dosladzovať a jeden rok sa nám nevydarí a je nutné dosladzovať," konštatoval Jureňa.
Definitívny návrh reformy by chcela EK predložiť začiatkom budúceho roka po dôkladnej diskusii, hoci pôvodne tak chcela urobiť ešte v priebehu tohto roka. Reforma vinárskeho rezortu sa naposledy uskutočnila v roku 1999.
(1 EUR = 37,410 SKK)
StoryEditor