Maďarské farmaceutické spoločnosti sa budú musieť podieľať na subvencovaní vybraných liekov. Ako vyplýva zo zákona, ktorý schválil maďarský parlament, firmy budú odvádzať 12 % svojho obratu za predaj štátom podporovaných liekov do štátneho fondu zdravotného poistenia. Spoluúčasť farmaceutických spoločností na štátnej podpore liekov je súčasťou širšieho balíka opatrení maďarskej vlády na zníženie deficitu verejných financií. Schválený zákon je miernejší ako pôvodný návrh, ktorý počítal s príspevkom firiem medzi 14 % a 16 % z obratu za predaj vybraných liekov. Zákon vstúpi do platnosti od 1. januára.
Najväčšie maďarské farmaceutické spoločnosti Richter Gedeon a Egis na schválenie zákona zatiaľ nereagovali. Firma Egis však ešte minulý mesiac varovala, že ak by zákon prešiel v pôvodnej podobe, jej čistý zisk by sa vo finančnom roku 2007 znížil oproti pôvodným predpokladom o približne 3,6 mld. forintov (HUF). Spoločnosť Richter uviedla, že celkový vplyv úsporných opatrení vlády vrátane uvedeného zákona i zvýšenia daní, ju bude stáť v roku 2007 približne 7 mld. HUF vo forme nezrealizovaných ziskov.
Maďarsko má najvyšší deficit verejných financií v pomere k veľkosti ekonomiky v rámci celej Európskej únie (EÚ), krajina navyše za posledné štyri roky ani raz nesplnila svoj plán deficitu a s najväčšou pravdepodobnosťou ho nesplní ani v tomto roku. Krajina si stanovila cieľ znížiť v budúcom roku deficit svojich verejných financií na 6,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročnej predpokladanej úrovne 10,1 % HDP. Opatreniami, ktoré vláda prijala v snahe znížiť rozpočtový schodok, zahŕňajú zvýšenie dane z pridanej hodnoty, zavedenie dodatočnej "solidárnej" dane pre osoby s nadštandardným príjmom na úrovni 4 %, či 20-percentnej dane z výnosov na akciovej burze.
StoryEditor